20 تصویر از جنگ ایران و عراق که تا کنون ندیدهاید – تابناک

معاون سفارت ایران در کابل افزود که در این مسیر حتی اقدامات جدیدی از جمله کمک به مجروحین حملات داعش از طریق دیپلماتیک صورت پذیرفت که با همکاری رهبران طالبان انجام شد و امری کمنظیر بود. در چند ماه اخیر بارها سعی کردند جمهوری اسلامی را وارد نزاع در افغانستان کنند و هر چه در توان داشتند از دروغ، تهمت و افترا انجام دادند و دستگاه سنگین رسانهایشان را پای کار آوردند اما با هوشیاری هر دو طرف این موضوع با بنبست مواجه شد. متعاقباً عملیات ثامنالائمه، اولین عملیات بزرگ ایران، در 5 مهر 1360 در شمال آبادان و شرق کارون با موفقیت انجام شد (درودیان، 1378 ش الف ، ص 161) و در نتیجه نیروهای عراقی مستقر در شرق رودخانه کارون محاصره و اسیر یا هلاک شدند (غلامعلی رشید، ص 27ـ33؛ نیز رجوع کنید به ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، ج 3، ص261ـ 284؛ نبردهای شرق کارون، ص 222). این موفقیت نقطه عطفی در تاریخ جنگ عراق با ایران بهشمار میآید و ناکامیهای بعدی عراق از همین عملیات شروع شد (درودیان، 1378 ش الف، ص 164). عملیات طریقالقدس نیز با هدف آزادسازی بستان طراحی و در 8 آذر 1360 اجرا شد. در ۱۳۵۹ ش / ۱۹۸۰ بودجه نظامی این کشور ۶۳% افزایش یافت و پانزده کشور جهان بیش از شش میلیارد دلار تجهیزات در اختیار آن کشور گذاشتند و بدین ترتیب ، عراق در آغاز دهه ۱۳۶۰ ش / ۱۹۸۰ بزرگ ترین قدرت نظامی منطقه شد (یکتا، ص ۶۶ـ ۶۷؛ حسین حسینی ، ص ۳۰ـ۳۱؛ برای آگاهی بیشتر از وضع نظامی عراق در آستانه جنگ رجوع کنید به جمشیدی ، ص ۱۱۸ـ ۱۲۱).

آن هایی که به صورت داوطلبانه اسلام را می پذیرفتند از پرداخت مالیات معاف می شدند اما به هر حال با اعراب مسلمان برابر در نظر گرفته نمی شدند. سید حسن مرتضوی با اشاره به تلاش برخی رسانهها و افراد در فضای مجازی و تخریب روابط دو کشور گفت که باوجود تلاشهای بسیار اما فضای همدلی میان ایرانیها و افغانستانیها خدشهدار نشده است. لازم است کارشناسان مختلف به اجماع واحدی در زمینه آبهای خروجی و ورودی به ایران و ایجاد موازنه بین این مسئله با محوریت مصالح ملی نائل شوند. به گزارش دفتر منطقهای خبرگزاری تسنیم، «سید حسن مرتضوی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران با تاکید به یادآوری همکاریهای ادامه دار کشورمان در 4 دهه اخیر با مردم افغانستان تاکید کرد که با هرگونه آشوب و جنگ در این کشور مخالف هستیم و هیچ تشکیلاتی نیز از سوی رهبران افغانستان در ایران شکل نخواهد گرفت. خوب در این شرایط ماندن و کار کردن در کنار مردم افغانستان فراهم شد و حضور جمهوری اسلامی ایران باعث شد طرح غربیها تا حد زیاذی ناکام باقی بماند و از طرف دیگر ملت افغانستان بتوانند به مانند گذشته و حتی بیش از پیش از خدمات کنسولی کشورمان بهره ببرند. در زمان حکومت پادشاهی پهلوی نیز ایران و اعراب تنشهای زیادی باهم داشتند؛ حتا کار تا جایی پیش رفت که ارتش شاهنشاهی ایران در زمان حکومت پهلوی به اقدامات حکومت عراق بر سر اختلافهای مرزی مجبور شد واکنش نظامی نشان دهد.

ضمن این که، شبکه تدارکاتی عراق نیز از این سال به نحو بی­سابقه و چشم­گیری فعال شد. جنگ نیابتی میان ایران و اعراب تنها به اختلاف نظر بر سر مساله حوثیها و تحولات سیاسی یمن خلاصه نمیشود؛ ریشه این نزاع به صدها سال قبل باز میگردد و روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران هم سبب پایان این رقابت تاریخی نشد. معاون سفارت ایران در کابل درباره نشست همسایگان افغانستان نیز گفت که هنوز در جریان دستور کار نهایی این نشست نیستیم اما آنچه مشخص است پایبندی جمهوری اسلامی ایران به منافع ملت افغانستان است و در این راه تمام تلاش خود را خواهد کرد. در این مسیر هشدارهای زیادی را هم منتشر میکردند و تلاششان این بود که کل کار دیپلماتیک جهانی در افغانستان به سمت تعطیلی برود. معاون سفارت ایران در کابل با اشاره به دیدارهای اخیر هیئت طالبان و برخی مقامات افغان گفت که رهبران زیادی از حکومت سابق افغانستان از این کشور خارج شده و در کشورهای مختلف ساکن شدهاند. وی با اشاره به برنامه غربیها در افغانستان ادامه داد که شاید یکی از مهمترین برنامه غربیها در روزهای اخراجشان از افغانستان این بود که شرایط این کشور را به سمت بحران و آشوب ببرند و بهگونهای وانمود کنند که در نبود آنها، اغتشاش بر جامعه افغانستان حکمفرما خواهد شد.

مرتضوی درباره موضع اصولی ایران اظهارداشت که جمهوری اسلامی ایران با درک همه این موارد از همان روزهای ابتدایی حضور طالبان و سقوط دولت غنی، با افراد و بزرگان این گروه وارد گفتگو شد و آنها هم اطمینان دادند که هیچ مشکلی برای امنیت دیپلماتهای کشورمان و اماکن دیپلماتیک نیست و با حساسیت زیاد اقدام به تامین امینت افراد و اماکن کردند. هنگامی که ناوچه سهند که از بندرعباس حرکت کرده بود به کشمکش با چند واحد سطحی نیروهای دریایی آمریکا رفت، هواپیماهای اینترودر که در حال گشتزنی مراقبتی برای ناو «جوزف استراس» (به انگلیسی: Uss joseph struss) آمریکا بودند، ناو ایرانی را ردیابی کردند. چهار روز بعد و در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷ نیروهای آمریکایی به انتقام برخورد مین به ناو ساموئل بی رابرتز در عملیاتی به سکوهای نفتی در نصر و سلمان، با قابلیت تولید مجموعا بیش از ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز حمله کردند. امارات متحده عربی که از اعضای مهم ایتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است، هشدار داد که حوثیها باید منتظر پاسخ به این حمله باشند. شواهد و قرائن زیادی وجود دارد که میتوان به کمک آنها به پاسخ این سؤال رسید. یعنی اتفاقاتی که در موضوع بحرین رخ داد باعث شد در مذاکرات مربوط به جزایر کوتاه نیاید؟

دیدگاهتان را بنویسید