کشتی کلاسیک بانوان رسمی شد – ورزش سه

کشتی آزاد هم مانند کشتی فرنگی هدف اصلی، چسباندن شانه حریف بر تشک است که منجر به ضربه فنی یا همان برد سریع میشود. کسی حق ندارد بدلخواه حرکات را انجام دهد زیرا این ورزش به جماعت انجام می شود و مانند اقامه نماز جماعت است. کسی نمی تواند منکر این باشد که بار ورزش و وظیفه حفظ آبروی کاروان ایران در رقابت های معتبر بین المللی از جمله بازی های آسیایی و المپیک های مختلف بر عهده کشتی بوده و حالا که IOC کمر به حذف این ورزش بسته، وزارت ورزش ایران باید خیلی زود و البته با برنامه روی ورزش های دیگر تمرکز کند.

کشتی یکی از قدیمی ترین ورزش ها است که تقریبا هر کسی و با هر جثه ای میتواند آن را انجام دهد. مراسم کشتی با رژه سنتی کشتی گیلان که به تماشاگران سلام می دانند آغاز می شود کشتی گیران یک پای خود را به سمت جلو و دست هایشان را به ترتیب به زانو، دهان و پیشانی شان می زنند. ترتیب ورود یا خروج از درب زورخانه، ابتدا سادات سپس از بیشترین رتبه تا پائین ترین انجام می گردد. و به طور کلی همه افراد هنگام ورود یا خروج از درب زورخانه با قد خمیده گذر کنند.

پس از قرائت قرآن و پخش سرود ایران، برنامه با صحبتهای طاهره طاهریان، نایب رئیس کمیته آغاز شد و او به اعضای حاضر در مجمع خیر مقدم گفت. تاریخ، فرهنگ و آداب ورزش زورخانه ای و لوازم و تجهیزات این ورزش از جمله کباده، میل، سنگ و حرکات تمرینی این ورزش و اصطلاحات رایج زورخانه بیان شده است. کشتی پهلوانی، گل ورزش زورخانه ای است که ریشه کشتی امروزی در دنیا محسوب می شود و انتخاب پهلوان کشور در سالهای دور، بیشترین هیجان ورزشی و پیامدهای اجتماعی را در بر داشته است.

پرداختند. مسابقات کشتی پهوانی برای انتخاب پهلوان پایتخت نیز از همین ایام آغاز شد و بعدها به صورت یک سنت جاری همه ساله درآمد. الف: لباس بادی (قرمز- آبی )که از دو تیکه شامل شلوار رکاب دار و بالا تنه آستین دار ،تشکیل شده است، و کلاه بادی که به لباس بادی آستین دار متصل بوده و کاملا موهای سررا پوشش می دهد . فوائد جسمانی سنگ گرفتن را می توان: افزایش قدرت در گروه عضلات بالا تنه ، تقویت عضلات کمربند شانه ای و اندام فوقانی دانست. در این حرکت، ورزشکار به سمت زمین رفته و به بالا بر می گردد.

فواید جسمانی آن عبارت است از افزایش قدرت در گروه عضلات بالا تنه، عضلات سینه ای بزرگ، سینه ای کوچک، بین دندهای داخلی و خارجی، مایل شکمی، شکمی ذوزنقه ای، متوازی الاضلاع، گرد کوچک، گرد بزرگ، پشتی بزرگ و تحت کتفی. باشد. یک مرشد باید از لهجه ای شیرین و پنجه ای هنرمندانه برخوردار باشد، حقوق و کسوت افراد را رعایت نموده و گشاده دست و گشاده رو رشد چند بعدی است که در مسائل دینی صاحب درک و همواره باشد. باید دید علیاری بازهم در این وزن به میدان خواهد رفت یا ترجیح میدهد تجربه ناموفقی که در سنگینوزن پشت سر گذاشت تکرار کند که گزینه اول به واقعیت میتواند نزدیکتر باشد، اما همه چیز بستگی به شرایط بدنی و جسمانی علیاری دارد.

اگر ورزشکار ۱ باشد، بستگی به رتبه ای که دارد حق امتیازش بجا آورده می شود یا مرشد نباشد، فقط به او خوش آمد می گویند. برای محدوده سنی ۱۰ تا ۱۵ والیبال، بسکتبال و هندبال که میتواند سبب افزایش رشد قدی کودک و استقامت بدنی وی شود مناسب هستند. اگر بخواهیم نگاهی به سابقه گذشته ورزش ایران بیندازیم می توان ورزش زورخانه ای را یافت این ورزش که ریشه در تاریخ و فرهنگ باستانی ما دارد از گذشته تا به امروز همراه ما بوده است. پس از ظهور اسلام، سیر تکاملی ورزش زورخانه ای شدت یافته و پس از اینکه فرهنگ ایران با عرفان اسلامی عجین می شود به اوج رسیده و زورخانه بر پایه اعتقادات شیعه شکل می گیرد.

میاندار باید از حیث معنویات، کسوت، آشنایی با آداب و توانایی انجام حرکات ورزشی، سرآمد حضار باشد. هر یک از ورزشکاران و مرشدان بستگی به رتبه ای که دارند حق امتیازشان بجا آورده می شود رتبه شامل سن، سابقه فعالیت، میزان توانایی های فنی، صلاحیت های اجتماعی (عدم اعتیاد، عدم سوءپیشینه، حسن شهرت و…) و اقدامات ویژه (قهرمانی، مربیگری، داوری، مدرسی، مدیریتی و…) است که هر مرشد یا ورزشکار باید مراحل تکمیل پرونده، اخذ تاییدیه ها و قبولی آزمون های لازم را تحت نظارت هیات استان ذیربط و فدراسیون بگذراند.

زورخانه حدود هفتصد سال پیش یعنی قرن ۷ خورشیدی به وسیله محمود معروف بنا شده است هر چند منابعی دیگر خبر از قدمت بیشتر این ورزش می دهند اما منابع معلوم حدود قرن ۷ را تایید می نمایید. سنگ گرفتن از مفیدترین حرکات ورزش زورخانه ای است که ورزشکاران نیرومند و ورزیده از عهده این کار بر می آیند. با تلاش فراوان از سوی فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه ای توانستند آن را نیز به ثبت جهانی برسانند. قبل از آغاز نرمش پشت تخته چنانچه قهرمان یا شیرینکار چرخنده ای در میان ورزشکاران باشد با اجازه میاندار می چرخد.

مهرعلیزاده پس از آنکه واکنش سریع و خوبی از سوی وزیر ورزش دریافت نکرد، روز ۷ فروردین ۹۶ نامه دیگری به سلطانیفر نوشت و یک بار دیگر شرایط حساس این موضوع را متذکر شد تا شاید این بار و در آستانه بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی، اقدام عاجلتری صورت بگیرد، اما باز هم خبری نشد، انگار که وزارت ورزش همچنان در حال و هوای عید نوروزی بود و قرار هم نبود که کاری صورت بگیرد. پس از دوره مقدماتی، ۹ رتبه تعریف شده است که هر کدام شرایط خاصی دارند. هنگام سخن گفتن میاندار، دعا کردن، خواندن اشعار توسط مرشد یا فرد دیگر و انجام حرکات فردی نباید از درب زورخانه، وارد یا خارج شد.

زورخانه، نماد تمدن ایرانیان است و ورزش زورخانه ای ریشه در تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایران دارد. محلی که در آن انجام می گیرد ورزش باستانی زورخانه نام دارد در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانهای ورزش های دیگری همچون کشتی پهلوانی نیز گرفته میشود و اسم های بزرگی همچون آقا غلامرضا تختی را می توان در آن دید. در هندوستان، پاکستان، عراق و آسیای میانه گسترش یافته و علاوه بر رشد و توسعه در ایران، امروزه با نمایش، آموزش و برگزاری مسابقات چندجانبه بین المللی، آسیایی، اروپایی، آفریقایی و جهانی در سطح دنیا معرفی شده است.

شاید راه و رسم کشتی ها رو برای اولین بار از حیوانات آموخته باشیم و با کمک قدرت بدنی بر حیوانات چیره شد. ولی ممکن است برخی دیگر از آنها، به دلیل ترجیحات شخصی، از استفاده از آن خودداری کنند. نائب رئیس بانوان هیات کشتی خراسان رضوی با بیان اینکه استقبال از کشتی بانوان خیلی خوب نیست افزود: در این رشته کمیت کم است ولی کیفیت بالاست. گود محل انجام ورزش زورخانه ای در داخل زورخانه با سطحی پایین تر از کف سالن اصلی می باشد. گود در زورخانه به مشابه میدان جنگ و امروزه محل ورزش و جایگاهی مقدس است.

بطوری که پهلوانان، درب زورخانه را معمولا قهرمانان و… با کمی تامل می فهمیم که آمادگی صد درصد در همگی آن ها غیر ممکن است. بنابراین اوقات فراغت انسان ها با کشتی گرفتن سپری شد و کم کم به یک فن و ورزش تبدیل شد. وقتی کشتی می بازد، همه می گویند این مسخره بازی ها چیست چیست همه انتظار برد دارند. هشت گوش می ساخته اند و هر کدام شکل ظاهری آن را گرد، چهار، شش و دلیلی برای عمل خود دارند که البته امروزه هشت ضلعی متساوی الاضلاع، مصوب و استاندارد گردیده است.

ضمنا درجنگ های قدیم، گوش خود را بر روی زمین می گذاشتند تا صدای پای اسب دشمن را تشخیص دهند و واژه شنو (بشنو) برای شنیدن صداها به کار می رفته است. بیان کرده اند شش گوش است به جهت شش گوش بودن قبر اباعبدا… چنانکه میدانیم سیستم فسفاژن اگر چه قادر به تامین انرژی ناگهانی و زیاد است لیکن به جهت محدودیت در سوخت خود پس از۵ الی ۱۰ ثانیه غیر فعال می شود و عضلات به سیستم اسید لاکتیک بر میگردند. مرشد به عنوان عمود خیمه زورخانه است و مهم ترین و ارجمندترین جایگاه را با نواختن ضرب و کلام آهنگین خود جهت ارشاد و هدایت ورزشکاران برعهده دارد.

شخصیت م باشد. وی باید بدون حب و بغض در سکوی ارشاد و هدایت پاسدار واژه مرشد قرار گیرد تا رفتار، کردار و گفتار او الگوی دیگران شود. وقتی در مسابقات جهانی1973 تهران قهرمان شدم به من گفتند یک خانه بخر تا هزینهاش را بپردازیم. امیدوارم وزارت ورزش کمک کند تا در بازیهای آسیایی، جهانی و المپیک بهترین نتیجه را بگیریم. در این حرکت هم نکات فنی و نحوه اجرا در تعداد امتیازات کسب شده در نظر گرفته میشوند. از آن زمان هم ساکن این کشور هستم.

عبدالرشید سعدالله اف اهل داغستان روسیه و از آوارهای قفقاز است. کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف پس از قهرمانی اش در مسابقات المپیک 2016 ریو دوژانیرو در وزن 86کیلوگرم، قصد به ازدواج نمودن گرفت و در حال حاضر متاهل است. بدین ترتیب محمدرضا گرایی به فینال مسابقات جهانی صعود کرد و فردا برای کسب مدال طلا باید به مصاف نظیر عبداله یف دارنده مدال نقره اروپا از روسیه می رود.

دیدگاهتان را بنویسید