چرا چین سیاستهای کنترل جمعیتش را تعدیل کرد

مقامات به او هشدار دادند در صورت عدم پرداخت این جریمه، باید به همسر و بیش از یک میلیون اقلیت قومی اویغور در اردوگاههای کار بپیوندد. • حضور نیروهای مهاجم ترکیه و آمریکا در سوریه در بحبوحه عدم توجه وحشتناک بینالمللی به نیاز سوریه به بازسازی ادامه دارد. براساس آخرین آمار دولت چین، میزان زاد و ولد در اکثر مناطق اویغور نشین مانند “کاشغر” و “ختن” بیش از 60 درصد بین سالهای 2015 تا 2018 کاهش یافته است. براساس این قانون مردم قوم “هان” در چین، ملزم به استفاده از داروهای ضدبارداری، عقیمسازی و سقط جنین بودند. چین به مدت سه دهه سیاست تک فرزندی را در کشورش اجرا کرد. از طرفی تحقیقات “آدریان زنز” محقق چینی که قبل از انتشار در اختیار موسسه خبری اسوشیتیدپرس قرار گرفته، نشان میدهد که در سالهای اخیر هزاران میلیون دلار از بودجه دولت برای کنترل جمعیت به استان سینکیانگ اختصاص یافته است. هزاران نفر از این زنان مجبور به استفاده از تجهیزات جلوگیری از بارداری درون رحمی هستند و بسیاری از آنها به اجبار عقیم شدهاند. دستگاهی برای جلوگیری از بارداری است. هدف از چین از این سیاست آن است که از فشارهایی که بر اقتصاد این کشور وارد شده و باعث کندی آن شده است جلوگیری کند.

آمار منتشره جدید گمانها در خصوص تغییر سیاست یک فرزندی دولت چین را در میان کارشناسان، رسانهها و مردم عادی را امروز به واقعیت تبدیل کرده است و سیاست «یک خانواده یک فرزند» در دهه 1980 میلادی را که به منظور کنترل جمعیت در حال افزایش چین اتخاذ شد در حال حاضر دولت اجازه داده است که خانوادههای بیشتری دو فرزند داشته باشند. خانم الیزابت نویسنده کتاب یاد شده مهمترین رئوس انقلاب سوم چین را محورهای ذیل دانسته است: «احیای گذشته درخشان و باستانی چین، تامین منافع راهبردی در محیط پیرامونی چین، عقبگرد از آزادی های اقتصادی و اجتماعی. رئیسجمهوری چین، پیش از سفر به تهران به ریاض رفت و قرار است بعد از سفر به قاهره، به تهران بیاید. بدبینانهترین پیشبینیها معتقد است چین سال ٢٠٣٥ اولین اقتصاد جهان خواهد بود. کمی پس از قدرت گرفتن “شی” دولت مقرارت مربوط به تولد در چین را اصلاح کرد تا قوم چینی “هان” نیز بتواند مانند اقلیتها 2 یا 3 فرزند داشته باشند. مخالفت با اقدامات کنترل جمعیت در میان اقلیتها تخلف محسوب شده و با مجازات و تهدید همراه است.

اگرچه پکن، پیش از این اقدامات جدید را منصفانه خوانده و به اقلیتها و قوم “هان” اجازه داشتن تعداد فرزند مساوی را میدهد. در سال 2014، پکن دستور امنیتی جدید آسیایی را پیشنهاد کرد که توسط کشورهای آسیایی مدیریت میشود. دفتر سیاسی حزب کمونیست چین در مصوبه سیاست های جدید جمعیتی اعلام کرده است دولت به این نتیجه رسیده است که باید برای ترویج ازدواج و ارزش های خانوادگی در بین جوانان در سن ازدواج، آموزش های لازم ارائه شود این مصوبه می افزاید مشوق های مالیاتی و مسکن نیز برای زوج هایی که خواهان فرزندآوری هستند در دستور کار قرار خواهد گرفت. در سال 2014 حدود 200 هزار آییودی وارد سینکیانگ شد. نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی بود. در سال 2018 ورود این ابزار به استان سینکیانگ بیش از 60 درصد افزایش یافت و به 330 هزار قطعه رسید. آنچه که چین و هند فقیر در دهه های 70 و 90 میلادی را به بزرگترین قدرتهای اقتصادی جهان تبدیل کرده، جمعیت زیاد این دو کشور است. چنانچه چین قصد سلطه بر آسیای شرقی را داشته باشد ناگزیر از سلطه بر این دو کشور است و قطعا ژاپن و کره جنوبی در برابر این اقدام چین واکنش نشان خواهند داد.

هواداران اصلاحات در پکن باید بتوانند به همکاران بدبین خود نشان دهند که چین از سیاستهای تازهی دنگ بیشتر سود میبرد تا از بازگشت به الگو و مرام شوروی… اما مورد اذیت و آزار قرار می گرفتند و این مساله باعث بی ثباتی بیشتر جامعه گردید . به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خارجه چین روز شنبه با تاکید بر اینکه سیاست چین واحد، اصلی غیرقابل مذاکره در روابط پکن – واشنگتن است، نسبت به حساسیت کشورش بر سر مساله تایوان به طرف های آمریکایی هشدار داد. در این میان مهمترین فاکتور مورد نیاز، در مرحله اول توان اقتصادی است که در مراحل بعدی باید قابلیت ترجمه شدن در عرصه های تکنولوژی و نظامی را داشته باشد. داشتن تعدادی زیاد فرزند نیز یکی از عوامل بازداشت اقلیتهای اویغور و زندگی آنها در اردوگاههای کار اجباری است. این رویداد، نقطه عطف مهمی در روند جنگ تجاری چین و آمریکا بود که از ۲۰۱۷ آغاز شد ولی در پایان ۲۰۱۹ با عقد قراردادی، آرام گرفت. بهر حال ووتی امپراتور چین که از سلسله هان بود در نظر داشت روابط خویش را با پارت استوار کند تا بلامانع به تجارت بپردازد (30) .”ووتی”، “چانک کی ین”را به پایتخت پادشاه اشکانی گسیل داشت وی و همراهانش با عزت و احترام پذیرفته شد و هنگام بازگشت هیئتی از طرف شاه ایران با آنها همراه گشت.این هیئت هدایی، که از آنجمله تخم شتر مرغ و تعدادی شعبده باز و جادوگر بود، به چین برد (31) .”مهرداد نه فقط اولین پادشاه ایرانی است که باب ارتباط و مناسبات با جمهوری بزرگ غرب باز نمود بلکه سفیر چین را نیز به دربار خویش پذیرفته است (32) “.

دیدگاهتان را بنویسید