چرا چین ارز خود را دستکاری میکند؟

تجارت چین و اروپا ۳۹.۸ درصد رتبه دوم را دارد و اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به «آسه آن» همچنان با رشد ۳۲.۹ درصدی در حجم تجارت بزرگترین شریک تجاری چین بودند. بااینوجود، برخی کشورها همچنان به دنبال دریافت یک مزیت رقابتی در تجارت جهانی هستند؛ مزایایی که نسبت به تعرفههای واردات و صادرات، کمتر به چشم آمده و شناخته میشوند. در یک بازی جسورانه، شی همچنین چین را برای عضویت در توافقنامه جامع و مترقی برای مشارکت ترانس پاسیفیک، یک توافق تجارت آزاد به رهبری ژاپن، پیش برد. چینیها همواره فرهنگ خود را برترین و بالاترین فرهنگ میدانستند و در قرون هفدهم و هجدهم میلادی بسیاری از اروپاییان نیز با آنها همعقیده بودند. هماکنون تنها پایگاه نظامی چینیها در کشور جیبوتی است، اما شناورهای نظامی چینی در بسیاری از بنادر منطقه همچون بندر «دقم» در عمان و همچنین «گوادر» در پاکستان توقف کردهاند. این فقدان قدرت خود بد بود، اما شاید فقدان اعتبار بیشتر مایه عذاب و دغدغه خاطر چینیها میشد. روند این ائتلاف که با سیاستهای یکجانبهگرایانه ترامپ افزایش یافته بود، با تشدید تنشهای چین با آمریکا در شرق دور و روسیه با کشورهای غربی در شرق اروپا، بیشازپیش گسترش یافت.

بخش زیادی از این جنجال فعلی در خصوص جنگ تجاری، به سیاستهای پولی کشور چین مربوط است؛ اینکه چرا با گذشت زمان، نفوذ کالاهای بیکیفیت و باکیفیت چینی در کشورهای جهان رشد پیدا میکند. کشـورهای در حال گسـترش غرب، به دنبال تجارت و سـیطره بر دیگران، از همان ابتدای قرن شـانزدهم میلادی بر درهای چین دقالباب کردند. گزارش وزارت تجارت چین نشان داد سرمایهگذاری مستقیم خارجی در چین ۶.۲ درصد در سال ۲۰۲۰ جهش کرده و به رکورد تاریخی هزار میلیارد یوآن رسیده است. ما هنوز منابع و ظرفیت بسیار کمی برای مواجه با این چالش مهم در اختیار داریم. در میان تأثیرگذارترین اتاقهای فکر مرکز تحقیق توسعه شورای کشوری بود؛ سازمان تحقیق سیاستی که تحت نظر کابینه فعالیت میکرد و جریان مستمری از دادههای لازم برای اصلاحات را فراهم میکرد. نهادها، قوانین و فناوری در این نظم جدید کنترل دولت را تقویت، و آزادیهای فردی و بازارهای باز را محدود میکنند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لون گوا چیان رییس بخش تحقیق اقتصاد خارجی مرکز تحقیق توسعه شورای دولتی چین اعلام کرد: چین در آینده از منابع سراسر جهان بیشتر استفاده میکند تا به این ترتیب به بالا بردن سطح ساختار صنایع سرعت بخشیده در نتیجه بیش از پیش راهبرد سیاست درهای باز را تغییر دهد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران همواره فضایی از مخالفت، دشمنی، نفی، دگرسازی و خشونت واژهای بر روابط ایران و آمریکا حاکم بوده است. در همین راستا تا کنون چین با بیش از ۲۰۰ کشور و سازمان بین المللی و منطقه ای، الگوی روابط تجاری برقرار کرده است که جدیدترین آن سند برنامه جامع همکاری های ایران و چین بود که ابتدای فروردین سال جاری امضا شد. علاوه بر این مانورهای گسترده دریایی نیز با اغلب کشورها به صورت دوجانبه و یا چندجانبه بین چین و کشورهای منطقه برگزار شده است. روابط اقتصادی و تجاری چین نیز با دنیا سطوح مختلفی دارد و بسته به توانمندی کشورهای مختلف، پکن با هر کشور در یک سطح خاص رابطه اقتصادی برقرار کرده است. از میان کشورهایی که چین با آنها روابط تجاری دایر کرده است آمریکا، اتحادیه اروپا، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، ژاپن (آ. از آن زمان تا کنون، چین و روابط این کشور با جامعه بینالملل تغییر شکل داده است. در حقیقت حل و فصل یک کشمکش مرزی به نظر این کشور هم یک عامل عدم انعطاف و هم یک عامل ثبات در روابط خارجیش تلقی میشود. این یادداشت قسمت اول از مجموعه یادداشت با عنوان «سیاست خارجی چین» نوشته خانم فاطمه شاهانی از پژوهشگران تیم دوران است که در سه بخش خدمت مخاطبین عزیز ارائه میشود.

شینهوا با اعلام این خبر افزود: چین به هر یک از زوجین اجازه می دهد تا در یک بازنگری اساسی در سیاست های اساسی، صاحب سه فرزند شوند تا چالش های پیری جمعیت خود را برطرف کند. وجود گرایش های ایدئولوژیک در سیاست خارجی این کشور در آغاز انقلاب، اتخاذ سیاست انزواگرایی در دهه های1950و1960م، تحول در سیاست خارجی از انفعالی در اواخر دهه1960م به فعال در دهه1970م، در پیش گیری سیاست خارجی تعاملی و کمرنگ شدن نمادهای ایدئولوژیک در آن در اواخر دهه1980م و اتخاذ و استمرار سیاست خارجی بدون تنش و مسالمت آمیز از آغاز قرن بیست و یکم، ادعای مذکور را تأیید می کند. چیان تلاش میکرد حمایت دول غربی را به خود جلب کند. مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دولت چین خواست تا در توقف حمله روسیه به اوکراین و تحقق آتشبس کمک کند. چین در عین سیاستهای توسعهطلبانه در عرصه دور، از عرصه جغرافیای نزدیک خود غافل نیست. این سازمان مدعی شد که «شی چین را بیش از همیشه به محوریت صحنه جهانی نزدیک کرده است. در بیشتر موارد آشوبهای مرزی قبل از آنکه برای کشور چین نتیجهبخش باشد، هزینه در بر داشت. آمریکا سالها است که به این موضوع پی برده که نظم جهانی سابق که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شده بود و در آن، آمریکا بهعنوان یک ابرقدرت، تلاش داشت تا تمامی مناسبات جهانی را به نفع خود تغییر دهد، در حال فروپاشی است.

دیدگاهتان را بنویسید