همه شعرهای بیدل مانند هم نیستند

اشعار قروغ فرخزاد درباره زن | فروغ فرخزاد از بهترین شاعران معاصر ایران می باشد. مجموعه اشعار کوتاه و بلند زیبا با… در پایان، از شما دعوت میکنیم تا مجموعه جملات زیبا در وصف پدر را نیز در ستاره مشاهده کنید. گروه فرهنگ و هنر ستاره مجموعه غزل عاشقانه پارسی را پیش از این منتشر کرده است و هماینک شعرهای کهن، غزل معاصر، شعر نو و سپید، شعر کوتاه و شعر شاعران جهان درباره عشق را در مطلب پیش رو به شما تقدیم میکند. ستاره | فرهنگ و هنر – سلمان هراتی (۱۳۳۸ – ۱۳۶۵) شاعر معاصر ایرانی است. این شاعر برجسته در سال ۱۳۸۸ نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسون شد.

قلمرو ادبی: خاک: اشاره و تلمیح دارد به آفرینش انسان از خاک / قالب: مثنوی / وزن مفاعیلن مفاعیلن فعولن (رشته انسانی) / کف: مجاز از اندک / واج آرایی: ک / تلمیح: به آفرینش انسان از خاک/ «آدم» همیشه در ادبیات به معنای حضرت آدم است و «آدمی» به معنای انسان. قلمرو ادبی: تویی: تکرار / تضاد: پیدا و پنهان، دانا و نادان / تناسب: رزّاق ، خلّاق/ ترصیع (رشته انسانی). آرایه های ادبی: دیروز: مجاز از دوران قبل از جنبش اسلامی، دوران طاغوت / باغ: استعاره از ایران / امروز: پس از جنبش اسلامی / خورشید … خداوندی که از مشتی خاک، انسان را آفریده است.

گنجشک ها آوازشان را فراموش می کنند … برف می بارید. می بارید. هر قدم در برف ها می كاشت. البته مهم است که در استفاده از این جملات بسیار دقیق باشیم و بدانیم که با چه لحن و صدایی و چه روشی آنها را مطرح کنیم. البته باید دقت کرد که هر شعری جای مناسبی دارد و شاید شعر بالا در جایی که خیلی رسمی باشد مناسب نباشد زیرا یادآورنده دوران دبستان است! اعتراف میکنم که در شعرهایی که بعد از آن، در سالهای اخیر، گفتهام بیتوجهی به طرز تلقی ییتز از حقیقت شعر نبودهام و در یکی دو تا از شعرهایم که نگاهی به ییتز داشتهام در حاشیه نوشتهام: «در قرائتِ ییتز».

«انسان کامل قطبی است که فلک دایره­ی وجود از اوّل تا به آخر برگرد او می­چرخد؛ و انسان کامل همیشه و در همه­ی اعصار یکی بیش نیست.»(جیلی، بی تا: 74)ابن عربی در آثاری چون «فتوحات مکیه»، «فصوص الحکم» و «رسائل ده گانه» و به ویژه در «انشاء الدّوار» به حقیقت انسان کامل پرداخته و با عناوینی چون: «الانسان الحقیقی»، «الانسان اوّل» و «الانسان ارفع» و «نایب الحق در زمین» و «معلم ملک در آسمان»، جایگاه انسان کامل را تبیین نموده و به صراحت آن را«صورت کامل حضرت حق و آیینه­ی صفات الهی» نامیده است.(کاشانی، 1370: 11؛ به نقل از آرزو، 1388: 314) به نظر ابن عربی«آن گاه که خدای سبحان، خواست خود را در کون جامع مشاهده نماید، انسان کامل را به عنوان روح عالم و آیینه­ی تمام نمای هستی آفرید؛ و این کون جامع که انسان کامل و خلیفه­ی الهی نامیده می­شود، موجودی است که خداوند متعال به واسطه­ی او به سوی خلقت نظر کرده و آن­ها را مورد رحمت قرار می­دهد.

همه ما در زندگی تجربه لحظاتی را داشته ایم که مهمترین خواسته مان مورد اجابت قرار نگرفته و از زمین و زمان شاکی شده ایم. چنانکه در جنگ خندق، اوّلین کلنگ را رسول خداصلى الله علیه وآله بر زمین زد. در جنگ تغيير مى كند … پس از درگذشت بیدل، این جلسات شعرخوانی در خانۀ او تشکیل می شد و در کنار مزارش به رسم صوفیان مجلس «عُرس بیدل» برگزار گردید. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست «فجرآفرینان شعر انقلاب اسلامی» شب گذشته، 15 بهمنماه، با حضور جمعی از شاعران، اهالی فرهنگ و ادب از کشورهای مختلف به صورت مجازی برگزار شد.

براساس یک شعر انگیزشی از چارلز بوفسکی اگر بخواهید تاریکی شب به روشنی صبح تبدیل شود، باید صبر کنید. اگر در این همراهی و مبارزه ، جان خود را از دست دادیم، به جای آن نظام اسالمی به عنوان یادگار در کشور باقی می ماند. وی شرط عاشقی را گذشتن از جان میداند و از عاشق میخواهد شک را از دل خارج کند. مولوی آثاری به زبان های ترکی، عربی و یونانی دارد ولی بیشتر آثار وی به زبان فارسی است.

وی خطاب به خواننده، میپرسد، کدام دانهی را دیدی که بعد از کاشته شدن در خاک به رشد و کمال نرسد؟ علاوه بر این، شعر کوتاه عاشقانه در لحظه اثر میبخشد: آرام میکند یا موجی از خشم و تأثر را برمیانگیزد. در این پست تعدادی از شعرهای عاشقانه مولانا گرد آوری شده است. در حالی که زنان اگر بخواهند و تلاش کنند میتوانند خود را به مقامی برسانند که بتوانند به طور مستقل زندگیشان را اداره کنند.

بدین گونه اگر استاد مقدادی این تأثیرپذیری مرا از شعر «ظهور مسیح» ییتز قطعی میدانند، باید از مقوله توارد تلقی شود. کتاب مجالس سبعه در اصل مجموعهای از سخنان اندرز گونه مولانا بر سر منبر است. مهربان تر از تو دايه اي ديده اي اين گونه با سخاوت و سخن شناس و دل آگاه؟ قلمرو زبانی: الهی: خدایا، خدای من / فضل: لطف، توجّه، رحمت، احسان که از خداوند می رسد. قلمرو زبانی: زهی: هنگام اظهار خشنودی یا شگفتی از چیزی یا تشویق و تحسین کسی گفته می شود.

برای کار کردن کافی نیست که انسان پشت یک میز بنشیند، بلکه باید خود را در هنگام کار از همه ی اندیشه های گوناگون پاس داشته و در امان نگاه دارد. گزین. کرد. کار آزموده. وِلوِله برپا می کرد… وآن كه من می كردم، آیین بود. کسی که رو زخمای قلب من مثل نمک بود… مدتی خانم مرادی بزرگوار مسئولیت این کانون رو به عهده داشت که الان به دلیل مشغله زیاد کناره گیری کرده و قرار هست به زودی مسئول جدیدی براش مشخص شه. یکی از مهم ترین مواردی که شاعران در اشعارشان اشاره کرده اند یاد و نام خداوند است که بر سر زبان هایشان بوده و هست.

ییتز با همه عظمتی که در شعر جهان و در شعر انگلیسی دارد، کمتر تأثیری بر شعر معاصر فارسی داشته است. هفت افلاک: مجاز از همه جهان / بیشتر بیت ها تلمیح به آیه ای دارد. مانده از ره سالخوردی سخت تنهایم. آنهایی که بدون قضاوت و سرزنش کنارت میمانند تا روزهای سخت بگذرد … بادادن رشوه سخت ممنون شد و رفت ! شبي در سال 645 ترك قونيه گفت وناپديد شد . «كی جدا خواهی شد از این گله های پیشواشان بز؟ اینكه نوجوانان چگونه این دوران حساس و پر مخاطره را به سلامت طی كنند به طوری كه پس از دوره نوجوانی برای ورود به دوران جوانی زمینه بهترین تصمیمات زندگی و آینده خود را رقم زده باشند، ذهن بسیاری از اندیشمندان، روانشناسان، فلاسفه و پژوهشگران را در طول تاریخ به خود مشغول كرده است و راه ها، نظریه ها و مطالب زیادی در این باره مطرح شده است.

خوش اومدین اینجا همه چی در همه شعر .اس ام اس . شعر «سخن گفتن از درختها»ی او که چندین ترجمه از آن در کتابها و مطبوعات آن سالها انتشار یافت، نفوذی عمیق در نگاه شاعران عصر داشت که چگونه میتوان شعر سیاسی گفت و از شعار دادن کناره گرفت، با این همه برشت، که به عنوان شکسپیر دوران مدرن شناخته شده است، بیشتر از رهگذر نمایشنامههایش تأثیر خود را در محیط فرهنگی ایران آشکار کرد. در این بخش، تعدادی از شاعران سرودههای خود درباره شخصیت امام(ره) و انقلاب اسلامی را عرضه کردند.

دیدگاهتان را بنویسید