منطق استراتژیک جنگ ناخواسته ایران و آمریکا در خلیج فارس

به تدریج، ارتشی 100 هزار نفری از انقلابیون شکل گرفت. ماهیت این جنبش در ابتدا علیه حمله اعراب به ایران بود اما بعدها شکل ضد دین به خود گرفت. ماهیت جنبش او ضد خلیفه، ضد اعراب و حتی ضد اسلام بود. در حالی که هیچ تغییری در ماهیت رفتار سران این کشور مشاهده نمی شد. در این میان پرسش از سبب ادامه جنگ پس از استرداد خرمشهر در مقایسه با سایر پرسش ها و مباحث ، بیشترین حجم و حساسیت را چه در زمان جنگ و چه پس از آن داشته است .بنا بر پاره ای منابع ، سران دولتهای عربی برای تشویق دولت ایران به قبول آتش بس ، اعلام آمادگی کردند مبلغی بیش از صد میلیارد دلار از طریق صندوق بازسازی اسلامی برای ترمیم خرابیهای ناشی از جنگ به ایران بپردازند (رجوع کنید به پارسادوست ، ۱۳۷۱ش ، ص ۴۸۸؛ همو، ۱۳۷۸ش ، ص ۲۱). در ادامه این مطلب آمده است: چین، کره شمالی و ایران در طول چهار دهه گذشته منابع مالی قابل توجهی را برای توسعه توان موشکی خود سرمایه گذاری کرده اند. خیلی تشنمه.حالش زار بود، اما نمی توانستم قبول کنم مردی از وسط معرکه فرار کرده باشد.

تهران تهدید کرده است که اگر جلوی صادرات نفتش پس از ۴ نوامبر گرفته شود، حتی در صورتی که جنگی هم رخ ندهد، تنگه هرمز را خواهد بست. این حوادث در حالی رخ میداد که ایران مورد تحریم تسلیحاتی قرار داشت و این تحریم با شدت اعمال میشد. او به طرز ناجوانمردانه ای مورد اهانت قرار گرفت و بعد از مثله شدن به قتل رسید. به باور من همه ایرانی های اصیل چنین اند. جنگ ناخواسته به جنگی اطلاق می شود که یکی یا همه طرف ها بدون قصد و نیت قبلی در آن گرفتار می شوند. واقعیت این است و در قضیه جدایی بحرین از ایران، ما همه بهعنوان یک ایرانی و شیعه متأسف هستیم اما این بخشی از واقعیت تلخ سرشت سوزناک زندگی و نبرد و شطرنج قدرت است. در نهایت، پس از 24 سال، یک ایرانی تازه مسلمان شده به نام افشین ماموریت پیدا کرد تا بابک را از دژ خود بیرون بیاورد. در نهایت موفق شد تا قلعه المغنع را تصرف کند و بسیاری از پیروان او را بکشد یا دستگیر کند. در نتیجه شروع به مبادله پیام با بابک کرد و به او قول داد تا کمک کند که باورهای گذشتگان حفظ و منتشر شود.

واقعیت این است که انقلاب اسلامی تنها سبب از بین بردن «جزیره ثبات غرب» در منطقه نشده بود، بلکه تمامی الگوها و هنجارهای مورد نظر غرب در خاورمیانه و خلیج فارس را بر هم زده بود. ترکیه در واقع خودش هم در سالهای اخیر مدعی کشف میادین گازی بسیار بزرگی در سواحل مدیترانه شده و سیاستمدارانِ این کشور معتقدند با این اکتشافات، بسیاری از مشکلات اقتصاد ترکیه رفع و رجوع میشود. پایان این انقلاب بسیار رمزآلود است. او با پوشیدن نقابی سبز یا طلایی، این انقلاب را رهبری می کرد. ضمناً به رتیشچف هشدار داده بود که «چهبسا روسیه و انگلستان دوباره وارد جنگ شوند یا فرانسه در معادلات دست­بالا را بگیرد. به اعتقاد ایران، از نقاط ضعف قطعنامه ۵۹۸، بند سوم قسمت مقدماتی آن بود که از شروع و ادامه طولانی منازعه توأماً ابراز تأسف شده بود. او توسط خلیفه به ارتشی بزرگ و مسلح مجهز شده بود. تمام تلاش های او برای شکست دژ بیهوده بود.

آن ها بسیاری را برای کشتن بابک فرستادند اما در تلاش خود ناموفق بودند. تلاش ایران برای بیرون راندن دشمن و بازپس گیری مناطق اشغالی و غلبه بر عراق ، بن بست جنگ و فرسایشی شدن آن ، گسترش جنگ شهرها، استفاده گسترده عراق از سلاحهای شیمیایی و نهایتاً دخالت نیروهای بیگانه در منطقه خلیج فارس ، رویارویی امریکا با ایران ، گسترش جنگ نفتکشها و بین المللی شدن ابعاد جنگ و نیز عملکرد شورای امنیت سازمان ملل در طول جنگ و پس از آن در معرفی عراق به عنوان آغازگر جنگ و پذیرش مجدد قرارداد الجزایر از سوی این کشور، از جمله مشخصه های بارز آن به شمار می آید. او برای بیرون آوردن بابک از دژ برنامه ریزی کرد. وی با بیان اینکه امام و همراهانش و مردم انقلابی آمدند و رژیم شاه را ساقط و شصت هزار مستشار آمریکا را اخراج و روابط با اسرائیل را قطع و آمریکا را از ایران بیرون کردند، تصریح کرد: مردم انقلابی ایران با انقلاب خود، آمریکا را از کشور خود بیرون کردند.

دیدگاهتان را بنویسید