مروری بر نقش آمریکا و انگلیس در تحمیل جنگ به ایران – مشرق نیوز

میدل ایست نیوز: «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس مطبوعاتی این هفته درباره تنش امارات و یمن و تاثیر آن بر روابط ایران و امارات اظهار داشت: در خصوص آنچه در منطقه رخ میدهد باید بگویم مشکل امروز خشونت و تنش در منطقه، در پایان دادن به محاصره و جنگ در منطقه است با خشونت نمیتوان صلح درست کرد و با جنگ نمیتوان به آرامش رسید هر چه بکارید درو خواهید کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به حملات اخیر انصار الله به امارات واکنش نشان داد و گفت: هر چه بکارید درو خواهید کرد. از این جهت، هر چه کشورهای تحریم شونده بیشتر شوند و مهم تر از آن کشورهای بزرگتری تحریم شوند، برای بلوک کشورهای تحریم شده فرصت های بیشتری را فراهم خواهد کرد. پاسخ عملیاتی برقآسای نیروی هوایی ایران با پرواز 140 فروند جنگنده هوایی در کمتر از بیست ساعت پس از حمله عراق، بر فراز شهر بغداد و چند شهر دیگر و درهم کوبیدن چند مرکز نظامی مهم و از کار انداختن چندین هواپیما، نقش بازدارنده جدّی داشت (سمعیعی، ص26). در قرن بیست نفت به سرعت به یک عنصر مهم در رقابت های میان ابر­قدرت ها تبدیل شد و در جریان جنگ جهانی دوم نقش بسزائی ایفاء نمود.

خطیبزاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره وضعیت پیش آمده بین انصارالله و امارات و عربستان و تاثیر آن بر امنیت منطقه نیز بیان کرد: امروز بحران یمن به وضعیت تراژدیک تبدیل شده و بعد از سالها بمبارانهای ناجوانمردانه بر علیه مردم یمن، چرخه خشونتی شکل گرفته که این چرخه قطعا قطع نمیشود مگر آنهایی که این جنگ نابرابر را آغاز کردند پی به اشتباه خود ببرند و به راهحل های سیاسی و دیپلماتیک اصالت دهند و به این گفتوگوها برگردند. آنچه در یمن اتفاق میافتد یک تراژدی انسانی است که با سبعیت حمله کنندگان و آغاز کنندگان و ادامه دهندگان جنگ و این محاصره غیرانسانی در حال وقوع است. وی با اشاره به رویکرد سازمان ملل برای پایان بخشیدن به محاصره انسانی، تحقق آتش بس و انجام گفتوگوهای سیاسی در یمن، خواستار ایفای نقش بیشتر دبیرکل سازمان ملل در رفع محاصره انسانی و توقف بمبارانهای گسترده مناطق غیرنظامی شد.

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل هم پنجم بهمن ماه در نشست شورای امنیت اظهار داشت: در یمن، نقض سیستماتیک و جدی حقوق بینالملل بشردوستانه باعث کشتار هدفمند غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان، تخریب گسترده و عمدی زیرساختهای غیرنظامی و تشدید محاصره غیرقانونی بنادر و فرودگاهها شده است، که این امر منجر به تشدید درد و رنج مردم، وخامت اوضاع انسانی و ادامه بی توجهی به اساسیترین اصول حقوق بینالملل بشردوستانه شده است. در آن زمان خسرو پرویز، سی و سومین پادشاه ساسانی از دنیا رفته بود و چون کسی از خانوادهٔ سلطنتی ساسانیان باقی نمانده بود، یزد گرد سوم را بر تخت نشاندند. هدف عراق از این تهاجم اشغال مناطقی از ایران و به اسارت در آوردن نظامیان بیشتری بود تا در زمان مذاکره بعد از جنگ ، به عنوان برگ برنده از آن استفاده کند و در تبادل اسرا موقعیت برتری داشته باشد (درودیان ، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۱۷۵، ۱۷۷؛ همو، ۱۳۷۶ ش ، ص ۲۰۷ـ ۲۰۸). واقعیت این است که جنگ اوکراین موقعیت بینالمللی و نه منطقهای ایران را ارتقا داده است.

به گزارش آفتابنیوز؛ سایت “میدل ایست آی” با انتشار گزارشی در اینباره که سیاستهای ضد ایرانی امارات اکنون گریبانگیر آن کشور شده است، مینویسد: “خروج آمریکا از برجام، وضع تحریم علیه تهران، ایجاد یک ناتوی عربی، برگزاری کنفرانس ضد ایرانی در لهستان و قرار دادن سپاه در فهرست گروههای تروریستی مدنظر امریکا همگی بخشی از تلاشهای یک شیخنشین کوچک در خلیج فارس بودند که رکنی کلیدی در سیاست امریکا در قبال ایران محسوب میشود. حال، بار دیگر امارات در کنون توجهات قرار گرفته است به خصوص پس از حملات اخیر علیه تاسیسات نفتی و یک خط لوله سعودی و تانکرهای نفتی اماراتی. این موضوع میزان آسیبپذیری ابوظبی در مقابل هرگونه حمله در هر نقطهای از خلیج فارس به خصوص در تنگه هرمز را نشان میدهد. حملات دیگری نیز صورت گرفتهاند که امارات مدعی است کار انصارالله یمن بودهاند. “جان بولتون” مشاور امنیت ملی امریکا نیز اخیرا به امارات سفر کرده و در ادعایی ایران را مسئول حملات به تاسیسات، بنادر نفتی و تانکرهای اماراتی و سعودی به خصوص در فجیره دانسته است”. پنجشنبه هفتم بهمن ماه نیز «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخستوزیر و وزیر خارجه قطر به تهران سفر و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفتوگو کرد.

دیدگاهتان را بنویسید