فلسفه چيست و چرا ارزش مطالعه و تحصيل دارد؟

مجموعه صفات و ويژگيهاي جسمي، رواني و رفتاري كه هر انسان را از انسانهاي ديگر متمايز ميسازد، شخصيت نام دارد(3) . مؤثرترين عامل در رشد شخصيت انسان بر آوردن معقول نيازهاي رواني است كه حيوانات اين نوع نيازها را ندارند. سپس او را با جمعی از اهل فلسفه و علم به قبیله یهودی نشینی در 50 کیلومتری جنوب شرقی قرطبه موسوم به “السیانه” تبعید کردند.البته ابن رشد پس از مدتی با شفاعت جمعی از بزرگان اشبیلیه مورد عفو خلیفه قرار گرفت و به مراکش فرا خوانده شد. از نظر روانشناسي، قطعيترين عامل رشد انسان «ميزان ارزشي» است كه هر فرد براي خود قائل است(7) .

وی ادامه داد: باید همه به قانون عفاف و حجابی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد توجه کنند و هر کسی در این راستا وظیفهای بر عهده دارد. حجتالاسلام والمسلمین سروستانی در گفتوگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه «موضوع عفاف و حجاب یکی از مسائل بسیار مهم در دین اسلام است و همواره به آن توجه خاصی شده است» اظهار کرد: برخی فکر میکنند که حجاب مختص زنان است، در حالی که اگر به آیات 30 و 31 سوره نور دقت کنیم میبینیم که خداوند ابتدا مومنین را مخاطب قرار داده و پس از آن مومنات را.

این رفتار برای دلهای شما و دلهای آنها پاکیزهتر است» (احزاب:53). کتاب فلسفهای برای زندگی شما را به آرامش و شادی دعوت میکند. دورکیم، 1376) جرج هربرت مید «خود» را به «من فردی» و «من اجتماعی» تقسیم میکند. موسوی خمینی، ۱۳۷9، 2/122؛ مکارم شیرازی، بیتا) احکام دینی فقه به دو قسمت فردی و اجتماعی تقسیم میشود و بهجز قسمت عبادات که احکامی فردی است، بقیه بیشتر احکام اجتماعی میباشد (فیض، ۱۳۷۳).

البته حجابی که اسلام برای زنان تعیین فرموده به معنای در خانه ماندن و نداشتن فعالیت اجتماعی نیست، بلکه زنان با رعایت کامل حجاب می توانند در اجتماع و هرجا که ضرورت داشته باشد، حضور داشته باشند. البته حجابى که اسلام براى زنان تعیین فرموده به معناى در خانه ماندن و نداشتن فعالیت اجتماعى نیست، بلکه زنان با رعایت کامل حجاب مى توانند در اجتماع و هرجا که ضرورت داشته باشد، حضور داشته باشند. این دو نمونه روشن نشان دهنده آن است که اسلام با حضور زن در اجتماع مخالف نیست، اما شرط آن این است که حجاب اسلامى را به طور کامل رعایت کنند.

همگان باید حدود الهی را رعایت کنند و با منکرات و نابسامانیها به صورت قاطع برخورد کنند. بنابر این، تمام اجسام و موجودات مادی که می بینیم و تمام افکار، احساسات و حالات روانی ما، همه صفات و تجلی خدا یا طبیعت می باشد.چرا که خدا یا به صورت بعد که امر ذاتی ماده است تجلی می کند یا به صورت اندیشه و حالات روانی و احساس با این نگرش، یعنی اینکه همه چیز، خدا و صفات و حالات اوست، اسپینو زا به نتیجه ای مهم درباره وجود اشیا و اراده انسانی رسید و آن این که: چون همه چیز از خدا صادر می شود و خدا علت درونی همه چیز است، پس جهان طوری است که ضرورتاً باید باشد.وجود هر چیزی، ضروری است و نمی توان گفت که ای کاش جور دیگری بود.

در هیچ امرى، قدمى برخلاف میل باطنى من برنداشت و هرگاه که به رخسارش نظاره مى کردم، تمام غصه هایم برطرف مى شد و دردهایم را فراموش مى کردم» و در جایى دیگر مى فرماید: «به خدا قسم! او معتقد بود که فاجعه نیست که از خدا بخواهیم همه چیز را تغییر دهد. اول اینکه خداوند متعال در قرآن مجید به برخی حکمتهای این واجب اشاره کرده است از جمله حفظ حرمت و احترام زن، کاهش خطا و خطر و مصونیت زن، (ر.ک.، احزاب: 59) پرهیز از مفسده (ر.ک.، نور: 60) و طهارت قلبی انسانها (ر.ک.، احزاب: 59)، اما بیان این حکمتها بهمعنای این نیست که تمام فلسفه حجاب در این امور نهفته است بلکه قرآن به بخشی از این وجوه اشاره کرده است.

دوم اینکه با وجود عبادی بودن حجاب، ملازمه آن با عدم الزام قابل تشکیک است؛ زیرا عباداتی مانند خمس و زکات با اینکه عبادت بهمعنای اخص است و قصد قربت شرط صحت آنهاست، با الزام و اجبار حکومتی قابل جمع میباشد چنانکه در صدر اسلام توسط عاملان و کارگزاران حکومت جبایت میشدند. آثار ارسطو را بعد از او در يك دائرة المعارف جمع كردند. برای دانش آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان لازم است در کنار آثار و زیان های بدحجابی یا بی حجابی،پیشنۀ حجاب ،هم چنین فلسفه و فواید حجاب طرح گردد تا نتیجه مطلوب تری داشته باشد .

در مفهوم شعائر چنین میگویند: شعائر جهت رسیدن فیض خداوند به انسان از طریق نامریی هستند؛ یعنی این شعایر کمک خداوند که برای نجات بشر لازم هستند را به وجود میآورند. مطالب تنظیم شده مقاله را چندین بار مطالعه و بازنگرى کنید تا از خطاهاى نگارشى احتمالى کاسته و از استحکام لازم بهره مند گردد. امروز زن در کنار آبجو فروخته می شود و خط حرمتش دو تا چروک زیر چشم است. اما برگردیم به موضوع اصلی که چگونه امروز تعریف فلسفه با گذشته تفاوت چندانی ندارد،اما کارکرد آن متفاوت است ؟

امام جعفر صادق ( ع ) ميفرمود يكی از موضوعاتی كه من هرگز در بيان آن تقيه نخواهم كرد موضوع متعه است . همچنین، نقطه مشترک برای شروع محاجه، معرفت فطری است که بستر گفتگو در مورد خداوند و نبی و امام را فراهم می آورد، ابزار مشترک نیز قوای درونی انسان است که یکی از آنها قوه فهم و ادراک است که انسان را برهان پذیر می سازد. هنگامی که خلیفه دوم درباره فدک در مسجد با مردم صحبت می کرد، حضرت زهرا(ع) برای دفاع از خود به همراه عده ای از زنان با پوششی که حتی کفش آن حضرت نیز معلوم نبود، به طرف مسجد رفت، و یا حضرت زینب(ع) که بعد از شهادت امام حسین(ع) در بین راه کوفه و شام و در مجلس یزید به سخنرانی پرداخت.

اسلام مى خواهد زن، وقار، کرامت و شخصیت خود را حفظ کند، از این رو پوشش را براى او واجب کرد و هیچ پوششى نیز بهتر از چادر سیاه نیست، که تضمین کننده عفاف است. کارشناس معارفی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها در تشریح اهمیت حجاب و عفاف در سبک زندگی اسلامی، تضمین امنیت اجتماعی بانوان را فلسفه قانون حجاب و عفاف از منظر قرآن کریم عنوان کرد.

آن هم بعد از کشف این خیرها و شرهای اجتماعی. تمام فلاسفه بزرگ این دوران دربارهٔ اخلاق نظریات مهمی را مطرح ساختند اما قابل توجهترین این فلاسفه باروخ اسپینوزا است. محمود غزنوی، فرمانروای خراسان به کشتار معتزله و شیعه و اسماعیلیه و قرامطه پرداخت و آنان را به دار آویخت و گروهی را زندانی کرد و به اصحاب حدیث دستور داد بالای منبر، آنها را لعن کنند (خطیب بغدادی، همان، ج4، ص 37 و 38؛ ابن اثیرالجزری، بیتا، ج7) و تمام کتابهای مربوط به فلسفه و نجوم و اعتزال را سوزانید (همان). وندی شلیت: دختران همین که به سن بلوغ می رسند گویی ذاتا در مقابل پسران پاکدامنی پیشه می کنند اما فرهنگ ما به آنان می آموزد که این یک مشکل است.

در این جهانبینی، هنر راه گشاینده فلسفه میشود و فلسفه. به خاطر اهمیت بحث حجاب و ضرورت شناخت فلسفه حجاب، علاقه مندان به پژوهش در مقطع دیپلم و بالاتر مى توانند با انتخاب یکى از موضوع هاى زیر، مقاله خود را تهیه و به دفتر مسجد ارسال دارند. بنابراین، بر پایه نقشهایی که اسلام برای ازدواج در نظر گرفته است، اهمیت ازدواج مشخص میشود. در قرآن مجید چند آیه پیرامون حجاب وجود دارد که اهمیت آن را به خوبى روشن مى کند.

نیچه هم به عشق باوری ندارد، هر چند خودش بارها تلاش کرد تا عشق را تجربه کند و ناموفق بود. بنابر این اگر حیا از کسی گرفته شود ایمان او ، اخلاق او ، رفتار او حتما آسیب می بیند و هم خودش را نابود می کند و هم دیگران را نابود خواهد کرد. این شناختها گاهی بدیهی و بینیاز از تبیین و اکتساب است و در این صورت مشکلی وجود نخواهد داشت، ولی گاهی این شناختها بدیهی نیست و احتیاج به بیان و اثبات دارد؛ مثلاً ممکن است وجود موضوعی (مانند روح انسان) مورد تردید واقع گردد و احتمال داده شود که امری موهوم و غیرحقیقی باشد، در این صورت باید وجود حقیقی آن را اثبات کرد.

ما می توانیم تنها درباره ی اندیشه هایی سخن بگوییم که صورت زبانی – بیانی پیدا کرده اند. پس از آماده شدن مطالب و تکمیل آن، مطالب و موضوعات پراکنده را به صورت یک نوشته منسجم درآورید. پس از فیش بردارى، مطالب انتخابى را با توجه به عناوین پژوهش، رده بندى کرده و هر فیش را در جاى مناسب خود قرار دهید. ابتدا کتاب هاى معرفى شده و یا منابع دیگر را مطالعه و مطالب مورد نیاز و گزینش شده را در برگه اى یادداشت کنید.

، منابع مزبور و یا کتاب هاى مناسب دیگرى را تهیه کنید و مقاله خود را آماده سازید. در این مرحله بیش تر دقت کنید تا هر بحثى در جایگاه مخصوص خود قرار گیرد تا مقاله از انسجام، انتظام و هم آهنگى بیش ترى برخوردار گردد. خداوند عفاف و حیا را براى زن جزو خصلت وجودى او قرار داده است، از این رو همه زنان مسلمانى که داراى فطرت پاک هستند داراى این خصلت مى باشند. خداوند عفاف و حیا را برای زن جزو خصلت وجودی او قرار داده است، از این رو همه زنان مسلمانی که دارای فطرت پاک هستند دارای این خصلت می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید