شعر های زیبا درباره مرگ برادر جوان – تــــــــوپ تـــــــــاپ

وقتی احساس کردید حرف زدن، بیان و ابراز احساسات برایتان سخت است می توانید از اشعار زیبای شاعران استفاده کنید و دلتنگی خود را بیان کنید. خود را به از باده خوران پنداری؟ یا به روی میله های آن برایم در بکش.. مهم نبود که نمی توانستیم مژه هایمان را از چشم هایمان بیرون بیاوریم و مادر بزرگ گوشه ی چادر نمازش را فوت می کرد و می گذاشت روی چشم هایمان تا گریه ها بند بگیرند… بلکه مثلی رایج است که زن را به دلیل قوه جسمانی کم وطنازی وحیله گری چشم ها وابروان زیبا که خاص دختران وزنان زیبا است برای عبرت دیگران است وبس .

تنها راه چنین کاری، آن است که لفظ ها را دگرگون سازیم تا به شکل های جدیدی دست پیدا کنیم.( محمدی،1374: 244). هرگاه کسی به آفاق و انفس نگاه تازه ای داشته باشد، به ناچار برای انتقال صور نوین ذهنی خود- مافی الضمیر خود- باید از زبان جدیدی استفاده کند. مسلّم است، که در سماع خر کدام رقّاص با این ضرباهنگ به شکل حرکت خودشان جواب میدهند. دهان باز کن و سخن بگو، زیرا آرزوی درک سخنان تو را که همچون قند شیرین است دارم.

تا او هم لبخندی بزند كه تو سر قولت ماندي و براي پياده روي روي ِ اولين برف سال، سراغش رفتي. الا ای برف ! مبار ای برف ! ای کسی که در زیبایی، همچون آفتاب درخشان هستی، کمی از پشت ابر غیبت بیرون بیا و پنهان نشو. زن همانگونه که طبق آیه کریمه ( انّ اکرمکم عندالله ، اتقاکم )1 دارای کمالات نفسانی رفیع وبرجسته است وتفاوتی در قرب الهی بین زن ومرد نیست .

سعی شده شعرهای زیبا به زبان فارسی برای خالکوبی انتخاب شوند که از شاعران معروف باشند و دارای مفهوم و معنی باشند و برای همه زمان ها مناسب باشد. شاعرانی چون سنایی، عطار، مولانا و حافظ دارای چنین سبک شعری هستند و در اشعار سعدی نیز شیوه عرفانی یافت میشود. محل تولد مولانا جلال الدین، بلخ بود. پس چه عامل و دلایل باعث این همه محبوبیّت مولانا گشته است؟ در بررسی این مفهوم سراغ تأثیر تجربۀ جنگ بر مضمون شهادت در شعر رفتیم و در دو بخش شعر کهن و معاصر نگاهی به آن انداختیم.

درست است که شعر با گفتار به روایت درمیآید اما یک روایت ساده نیست بلکه روایت از یک آفرینش هنری است و همچنین نباید فراموش شود که این تعریف، روایت شعر و داستان را در بر میگیرد و لازم است تفاوت این دو روایت را هم بشناسیم. تنها گزارشی اجرایی از یک آفرینش بشری است که از نوع آفرینش خداوندی است و تنها اندیشیدن میآموزد نه اندیشه و این تفاوت اصلی یک متن هنری با یک متن خبری و علمی است.

این متن را بهتر است مقاله یا بیانیه بنامیم زیرا نه از نظر چیستی شعر است و نه از نظر چونی. بهتر است متن خود را مقالهی ادبی بنامید و اگر دوست دارید شعر بسرایید ماهیت و ساختار شعر را بیاموزید. هدف خداوند از خلقت انسان شناخته شدن خودش بود و انسان به عنوان آیینه­ی تمام نمای وجود خداوند خلق می­شود؛ اما تمامی انسان­ها نمی­توانند آیینه­ی تمام نمای وجود خداوند باشند، بلکه فقط انسان کامل می­­تواند تمام اوصاف الهی را در خود متجلّی کند. اسماعیلی عنوان کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقوله شعر و زبان فارسی به گونهای دیگر توجه میشود.

فارسی یا پارسی یک زبان ایرانی غربی از زیرگروه ایرانی شاخه هندوایرانی خانواده زبانهای هندواروپایی است که بیشتر در کشورهای ایران ، افغانستان ، تاجیکستان و ازبکستان گفتگو میشود. چرا به مطالعه بهترین اشعار خاقانی شروانی علاقهمندید و کدامیک از مضامین شعری خاقانی را بیشتر دوست دارید؟ امیدوارم آنقدر بمانی که من زیر سایه ات بیشتر مشق زندگی کردن بیاموزم. جادو گر اشعار من ! البتّه این دوست و شاعر افغانیمان اشعار بیدل را ترجمه کرده، انصافاً ترجمهی خوبی هم کرده – یعنی قانع کننده است – اما بالاخره گیج کننده است دیگر.

آیا باید همیشه به هم رسید؟ یاد گرفتیم یک روزهایی، باید نان و پنیر و گردویی که توی کیفمان هست را تنهایی بخوریم، و زمانی که تمام هم نیمکتی های دوران دبستانمان پزشک می شوند بابت شاعر شدنمان و کارمندی که توی جیبش به اندازه کافی پول خرد پیدا می شود احساس سر شکستگی نکنیم! تفاوت انسان های موفق با دیگران این است که حتی از کوچکترین کارها هم نمی گذرند و سعی میکنند آنها را هم به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

افراد صاحب ذوق گاهی دلنوشتههای زیبا برای همسر مینویسند، گاه از بهترین جملات عاشقانه برای همسر برای ابراز علاقه استفاده میکنند و اگر هم طبع شعری داشته باشند، شعر برای همسر مهربان خود میسرایند. صورتیها: اگر علاقه زیادی به زبان انگلیسی دارید و یا دوست داری زبان خود را تقویت کنید حتما سعی کنید از شعر انگلیسی عاشقانه نیز استفاده کنید. تو را بهتر دوست خواهم داشت. مگر یک وجب جا برای تو نیست؟

هوای تنفس در این جا کم است؟ به خیالش که در آن جا خبر از مهمانی است! در این مراسم، ضمن یادکرد شاعرانی که همپای مردم در به ثمر رساندن پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند، از جریانهای مختلف شعری در این دوره نیز صحبت شد. برای این کار، از سخنان خودِ بیدل به فراوانی کمک گرفتهام. نمیدانم کدامین جمله را برای توصیف محبت هایتان بنویسم . شعر درباره مرگ برادر به خوبی می تواند رابطه ای احساسی و عمیق را که بر مبنای اعتماد، مهر و یکرنگی شکل گرفته است را توصیف کند.

سيل. بر خانه ي. آرزوهایمان بر آورده شد. پدرش از خراسان عزم بغداد كرد واز آنجا پس از سه روز اقامت در مدرسه مستنصريه عازم مكه شد. زمستان را بايد دوست داشت تا همين عكس سه نفره ي كنار ِ آدم برفي، بشود بهترين خاطــره ي يخــمكي ِ تان. اسلام سالاری منش دوست داشتنی مسئول کانون ادبی فروغ جنت شهر هست. تو دوست داشتنی ترین نسخه ای هستی که میشود پیجید به دست و پای زندگی من/ که هی قد بکشی تو لحظه هایم و حالم را خوب تر کنی. عاشق کسی می شوی نه به خاطر ظاهر جذابش یا تیپش یا ماشین لوکسش، بلکه به این خاطر که او آهنگی می خواند که فقط تو قادر به شنیدنش هستی.

عشق و محبت نیازهای اساسی انسان هستند نه چیزهای حاشیه ای، انسان بدون آن ها نمی تواند زنده بماند. هرکدام از اینها که در شکوفایی فرهنگی و سرافرازی ملی ایران، سهمی داشتهاند، نه تنها بیگانه نیستند، که فرزندانِ تنی این خانوادهاند. ما مثل انگلیسها که انگلیسی را در هند رایج کردند، زبان فارسی را رایج نکردیم؛ فارسی با میل مردم، با رفت و آمد شاعران و عارفان و عالمان و اینها به طور طبیعی رایج شد. این شعر عارفانه عاشقانه، در شعرخوانی صفحه ۶۵ فارسی یازدهم نیز آمده است.

فارسی در طول تاریخ زبان فرهنگی و ارجمند امپراتوریهای پرشماری در آسیای غربی ، میانه و جنوبی بودهاست. زمستان تا ابد طول نمیکشد. در بیتی که در آن از شرح «معنی مگو» سخن گفته است: «ز فرق تا قدم افسون حیرتی بیدل/ کسی چه شرح دهد معنی مگوی تو را». سخنوران و فیلسوفان از دیرباز در پی پررنگ کردن خط ظریف میان این دو گونه، تعریفی فراگیر و تمیّزدهنده از شعر و نثر بودهاند؛ البته در نخستین دستهبندی ادبی انجام شده توسط ارسطو در تاریخ بشر، ادبیات یونان شامل گونه سومی به نام دراما یا همان هنر نمایشی باستان نیز بود که بعدها توسط رومیان توسعه یافت و در متون غربی تا به امروز این دستهبندی، بر خلاف سنت ایرانی نظم و نثر، به نظم و نثر و دراما تقسیم میشود.

چنانکه وحی بر مریم نازل شد ویا اینکه در داستان مادر دیدیم که آتش برای مادر خلیل وار سرد شد . مثلا اشعاری که درباره کارد یا پدر سروده می شوند بسیار متفاوت از اشعاری هستند که برای فرزندان خانواده یا بستگان درجه یک سروده می شوند. یاد ایامی که در چشمم تو لنگر می زدی. با تو آشنا شدم، با تو در همين مسير! شاعرایی که با کمترین امکانات و کمترین توقعات بهترین و بیشترین فعالیت ممکن رو دارن.

نازنینم، عاشقانه دوستت دارم و می خواهم بدانی خواستن «تو» تنها خواستنیه که تو دلم ثابت مونده و میمونه. تو کجایی؟ تو کجایی… اگر تو باشی هستم، اگر نباشی… اگر شما نیز درباره مناجات با خدا شعر زیبایی سراغ دارید برای ما بنویسید. مفاهیم و مضامین متعددی را میتوان برای شعر دفاع مقدس نام برد. از پر شمارترین این صنایع میتوان ایجاز، استعاره، ایهام، انسجام، ارسال المثل، ترصیع، تلمیح، تمثیل، تشبیه، تقابل، تکرار، توزیع، تناسب، جناس، تسمیط، کنایه، مقارنه و تقسیم را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید