شعر، جمله و متن در مورد کار و تلاش بسیار زیبا و انگیزشی – انگیزه

سهراب در این مجموعه به جای پایبندی کامل به میراث شعر فارسی از قالب چهارپاره و نیمایی استفاده کرد و رگه هایی از شعر کهن فارسی در این مجموعه وجود دارد که بیانگر آشنایی کامل شاعر با حال و هوا و فضای شعر گذشته است. در این شعر با چند فضای گوناگون روبرو هستیم.: فضای آغاز شعر، اوج شعر و فرود آن. یک نمونه از اشعار او را میتوانید در این قسمت بخوانید.

شعرهای عاشقانه غمگین شامل شعر نو غمگین موج نو و سپید، غزلیات، دوبیتیها، تک بیتهای ناب و نمونه شعر غمگین عاشقانه از ادبیات جهان را در ادامه متن مطالعه کنید. » اصطلاحاتی هستند که در حوزه شعر عاشقانه می آیند و این شعر نیز، اگر چه بنظر می رسد یک کشف باشد، وی با این وجود، به علت روح تغزلی که در این مکشوف دمیده شده، آن را از سایر آثار مشابه ممتاز می سازد.

عشق وسعت آسمان زیبایی اش را به رخ زمین و زمینیان می کشد و در رگ و پی آدمیت نفوذ می کند و آنجاست که شور و هیجان قلیان می کند و به سر حد خود می رسد. اگر خیلی به ظاهر حکم کنیم، شاید سردابه الکل که بین این دو سطر آمده است، همان قانونی باشد که منجر به فساد گل سرخ شده و آن را در گلخانه شهوت زمین گیر کرده است.

و آن هنگام که عاشق میشوم زمین از گردش باز میایستد! و از طرفی اختصاص سوره ای به نام مریم احترام به تمام دختران ، زنان ومادران پارسایی است که خداوند را دوست دارند وبه او احترام می گذارند . بنابراین بغیر از نکات نکوهیده ای که زنان ومردان در زندگانی دنیوی ودر درگیری نفسانی دچار آن می شوند . و من قرنها در انتظارِ زنی بودم که اندوهگینم سازد! و من از آن پیشتر هرگز به آن شهر نرفته بودم! و انسان ـ بیاندوه ـ تنها سایهای از انسان است! بنابراین در یک جمله وبه قول مولانا می توان زن را اینگونه معرفی کرد : « نور الهی ومحبت وموهبتی که خداوند کریم بر انسان نازل نمود و در جایگاه متعالی انسانی هیچ تفاوتی با مردان ندارد بلکه نمادهایی از صفات جمال وجلال الهی است که سراسر نور زندگی هم از آنجا تابیده می شود .

ستاره | سرویس فرهنگ و هنر – غم از احساسات پاک انسان سرچشمه میگیرد و وقتی با عشق شاعرانه در هم آمیزد، نابترین اشعار غمگین عاشقانه را به جهان تقدیم مینماید. 1- وزن رمل مثمن مجنون محذوف یا فاعلاتن فعلاتن فعلاتن فع لن، البته با تقطیع و سطربندی خاص نیمایی. یک نظریه پرداز یا به اصطلاح ایدئولوژیست اسلامی ویک مفسر قرآن به تمام معنی ویک آموزنده اخلاق وکرامات انسانی است . امروز در این مقاله اشعار انگیزشی متفاوتی که به شما انگیزه و انرژی مثبت میدهند در تمام زمینه ها برایتان آورده ایم.

تا اون موقع میتونید به صفحه جملات انگیزشی مراجعه کنید و کلی انگیزه اتمی بگیرید. ر قسمت اول، «او» مخاطب شاعر است ولی در قسمت دوم «او»ی ابتدایی غایب شده و اینبار شاعر به کسی دیگر می گوید تا پیغامش را به جهنم سرگردان برساند. کسی که رو زخمای قلب من مثل نمک بود… آن هم با استفاده از زبان و کلماتی که با تحمل کمترین واژه، بیشترین بار معنایی را به عهده دارند و به همین دلیل است که می بینیم چند سطر در همین قسمت شعر حکم مثل سائر را پیدا کرده و به بیان فرهنگ عموم راه یافته است.

هر چند این مکتب زندگی طولانی نداشت ولی آثار و نتایج آن در ادبیات و شعر فارسی باقی ماند و بعد از آن دیگر هرگز معشوق شعر فارسی، اوج و منزلت خود را باز نیافت. در این مطلب زیباترین شعرهای عاشقانه غمگین کوتاه که بسیار غمناک هستند را گردآوری کرده ایم. که شاعرتر از اندوهِ آدمی ام آفریده اند؟ به رؤیا دیدم دخترِ شاهِ پریان از آنِ من است! و گُذرانِ زندگی بی آمدنِ دخترِ شاهِ پریان را!

میروم و قرص “ماه ” را برایت می آورم! در این مجموعه سهراب از فضای سورئالیستی و وهم انگیز مجموعۀ قبلی فاصله گرفته و کمابیش نگاه به طبیعت و وصف زیباییها در این مجموعه به چشم می خورد. این اشعار غمناک شامل شعر عاشقانه غمگین نو و سپید، غزل، دوبیتی، تک بیت و … او با اشعار خود در فضای وقت ایران، انقلابی به پا کرد و ساختار سنتی شعر فارسی را تغییر داد. شاید شما شرایطتان با دیگران تفاوت دارد.

شاید نتوانی بنویسی اما دلنوشته ها و شعرهای دیگران می توانند گزینه خوبی برای وصف حال درونیتان باشد. باباطاهر در این بیت به چگونگی شیوۀ زندگی خود اشاره می کند که ترجیح می دهد موری باشد که در زیر پای دیگران لگدمال شود، اما زنبوری نباشد که از نیش او آزار و گزندی به دیگران رسد. اشعار تنهایی غمگین در سبک های شعری و قالب های مختلف سروده شدهاند که در این میان شعر کوتاه غمگین و اشعار با سبک شعری نو از طرفداران بیشتری برخوردار هستند. ملاحظه می شود که تا انتهای شعر نیز سهراب کلید واژه ای را در جهت مشخص نمودن و معرف نمودن همراهش بدست نداده است.

جالب است که در هر یک از این دیدگاه ها قصد مولانا هرگز نه تهمت ونه تکریم زیادی از مقام زن است . داشتن اعتماد به نفس برای زنان از اهمیت زیادی برخوردار است همه زنان و دختران باید از همان دوران کودکی اعتماد به نفسشان را تقویت کنند و پی به جایگاه واقعی خود ببرند. سالهای کودکی و نوجوانی را در کاشان و در محیط سرشار از هنر خانواده طی کرد. مجموعه ای سرشار از مفاهیم سیاسی متأثر از جو سیاسی اجتماعی آن دوره. همانطور که گفته شد در بینش اجتماعی وعرفانی مولانا . دیدی ای دل که غم عشق دگر باره چه کرد ؟

از بوسه تا عشق ! «امروز بهخاطر نمیآورم که دقیقأ چهچیز مرا بدین کار برانگیخت، اما هرچه بود، ضبط کلماتی را که «مورد استعمال عوام» بود کم و بیش از همان تاریخ آغاز کردم، و البته بیهیچ ضابطهای در کار و بدون دراختیار داشتن ِهیچگونه معیار و محکی برای تشخیص. ایرادمیخوای بگیری اول چشمت رابازکن بعدبگو فلان شعرراننوشتین..دوتا ازشعرهایی که گفتی جاشون خالیست دراشعارامده مثلاً همان شعراول این بود… زن همانگونه که طبق آیه کریمه ( انّ اکرمکم عندالله ، اتقاکم )1 دارای کمالات نفسانی رفیع وبرجسته است وتفاوتی در قرب الهی بین زن ومرد نیست . و عینکها و پستیها را در آن راه نیست.

در واقع این گفته امام خمینی(ره) تعریف شناسنامهواری از هنر است. تعداد سه بیت از اشعار بالا در مرکز این خوشنویسی جای دارند که به صورت مورب نوشته و خطاطی شده اند. به گونهای که این احساس هم میتواند باعث شادی و هم باعث غم شود. تنهایی اگر از انزوا سرچشمه بگیرد و در روح لطیف شاعر رخنه کند، باعث سرودن اشعار زیبای غمگین خواهد شد. بگذار تنهایی از حسودی بمیرد!

دیدگاهتان را بنویسید