سیستم های تمرینی ورزش کشتی

نیاز به انرژی در طی یک مسابقه به حداکثر ممکن میرسد و لازمه پایداریکشتیگیر تامین سوخت مورد نیازهرعضله درگیر بنا به نوع حرکت ویژه خود در طول مسابقه است. انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می کنندوبقیه انرژی از سوخت وساز چربی بدن تامین میشود. مولکولATP ( Adenosine Tri Phosphate ) تامین کننده انرژی مورد نیاز است بدن است که میبایست تا از مواد غذایی کربوهیدرات، پروتئین و چربی موجود در بدن تامین گردد.به بیانی دیگر سیستمهای تامین انرژی هوازی و بیهوازی هستند کهATP مورد نیاز بدن را از متابولیسم این سه ماده اصلی غذایی تامین میکنند. سیستم بی هوازی خود به دو سیستم فسفاژن ((ATP-PC و اسید لاکتیک تقسیم می شود.

واضح است که ماهیت رشته کشتی نیازمند سیستمهای انرژی هوازی و بیهوازی است. از دیدگاه سیستم متابولیسم بدن، کشتی از جمله سنگین ترین رشته های ورزشی محسوب میشود و نیاز به آمادگی جسمانی مناسب به جهت مقاومت در برابر تغییرات شدید سیستم اسید – باز پلاسمای خون دارد. در واقع این سیستم فسفاژن منبع انرژی آماده و البته محدودی است که در شروع فعالیت سنگین ورزشی مورد نیاز است. تمرینات پر فشار و سنگین در این دوره قرار دارند. حتی از سوی IOC تهدیدی در این خصوص صورت گرفت تا بتواند به اتحادیه جهانی کشتی فشار وارد کند. کشتی همانند بسیاری از ورزشهای بیهوازی فشار زیادی را بر سیستم متابولیک بدن وارد می سازد.

البته شاید بین ورزش و ادبیات یک ارتباط مستقیم وجود نداشته باشد، اما با کمی تأمل در بسیاری ابیات و عبارات ادبی به خوبی این نکته برایمان روشن می شود که ادبیات و ورزش با هم ارتباط دارند، حال این ارتباط چگونه است، بحثی است که ما قصد داریم به بهانه هفته تربیت بدنی در باب آن مطالبی چند را به رشته تحریر درآوریم. شاید راه و رسم کشتی ها رو برای اولین بار از حیوانات آموخته باشیم و با کمک قدرت بدنی بر حیوانات چیره شد. امیدوارم در نهایت شاهد حضور بهترین نفرات در تیم ملی باشیم. در همین دوران مسابقات کشتی پهلوانی و که بعدها به صورت یک سنت همه ساله برای معرفی بهترین کشتی گیر درآمد، برگزار می شد.

دویدن در تپه یکی از بهترین روش های تقویت دستگاه تنفسی می باشد. ما سعی میکنیم در کنار خادم و سایر همکاران فدراسیون کشتی باشیم و حمایت لازم را از آنها به عمل آوریم. ما پشت فدراسیون فوتبال قرار داریم و در مذاکراتی که با AFC و FIFA انجام میشود، سعی میکنیم حمایت لازم را از باشگاهها و فدراسیون فوتبال داشته باشیم. وی در خصوص وضعیت رئیس فدراسیون گلف و اینکه پس از انتخاب شدن به عنوان خزانهدار کمیته ملی المپیک دو شغله محسوب میشود، گفت: بعد از انتخاب شدن بهروز مغتنمی به عنوان سرپرست این فدراسیون، ثبت نام جدید در این فدراسیون صورت خواهد گرفت و ما سعی میکنیم مجمع فدراسیون را نیز هر چه سریعتر برگزار کنیم.

سعی کنید در انتخاب ورزش برای کودک خود سلیقه خودتان را دخیل نکنید و به سلیقه او احترام بگذارید. در حقیقت ما سعی کردیم ایراداتی که در گذشته توسط خبرنگاران به آن وارد میشد را برطرف کنیم و اساسنامه جدید را به دموکراسی نزدیک کنیم. داورزنی درباره بودجه فدراسیون فوتبال و اینکه گفته میشود برای حضور در جام جهانی بودجه مازادی به این فدراسیون تزریق شده است، تصریح کرد: از منابع مالی که برای فدراسیون فوتبال از ابتدای سال پیشبینی شده بود، ۱۱۷ درصد منابع مالی در اختیار فدراسیون گذاشته شده و سعی کردیم بودجه مازادی نیز به فدراسیون تزریق کنیم تا بدون هیچ گونه دغدغه و مشکلی اردوها و بازیهای تدارکاتی خود را برگزار کنند.

معاونت ورزش حرفهای وزارت ورزش و جوانان در خصوص اتفاقات اخیر کشتی و احتمال تعلیق شدن آن تصریح کرد: بعد از اتفاقاتی که در کشتی رخ داد، کمیتهای برای این منظور تشکیل شد و مقرر شد کمیته پس از بررسی نظر خود را به اتحادیه جهانی کشتی راجع به وضعیت کشتیگیر و مربی اعلام کند. پس از ارائه گزارش مالی، علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی خواستار این شد که بودجه قهرمانی و متفرقه به طور دقیق ارائه شود.

البته هنوز گزارش کمیته اعلام نشده و ما به خادم اعلام کردیم که هر اقدامی که انجام دهد، وزارت ورزش پشت فدراسیون کشتی است و از آنها حمایت لازم را به عمل خواهیم آورد. با مرور این سناریوی ورزشی قادر خواهیم بود تا علاوه بر شناسایی نیازهای فیزیکی بدن ورزشکار، به اهمیت اصول لازم در بدن سازی کشتی گیران که ویژگیهای خاص خود را دارد، پی ببریم ولی قبل از آن بهتر است مروری کوتاه بر منابع انرژی داشته باشیم. علاوه بر این بودجه مازادی نیز در نظر گرفته تا بتواند بدون هیچ گونه مشکلی عازم روسیه شود.

در بریتانیا، حتی در زمان های خیلی قدیم هم به این ورزش خیلی توجه شده و به مقدار قابل ملاحظه ای توسعه داده شده است. نتوانستم غذا بخورم، حتی ماکارانی آنها هم بو میداد و نتوانستم بخورم و بدنم پر نکرد. وی در مورد آنالیز حریفانش پیش از حضور در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ تاکید کرد: موفقیت یکباره به دست نمیآید و همه چیز دست به دست هم میدهد تا نتیجهای به دست بیاید.

این نیازها عموماً تحت تاثیر دو عامل کلی قرار می گیرند؛ اول کیفیت و میزان تغییرات وزن بدن ورزشکار و دوم برنامه زمانی مسابقات در پیش. در انتهای این بخش باید گفت اگر بتوانید طبق برنامه پیش بروید شما به نتیجه خیره کننده ای دست خواهید یافت . از این رو می توان گفت که کشتی کج ترکیبی از واقعیت و بازی است. به عنوان مثال از شاعران دوره صفوی، شاعری چون «میر نجات اصفهانی» در مثنوی به نام «گل کشتی» اصطلاحات فنون کشتی را برای خواندن مرشدان به زیبایی سروده است. این اشعار رزمی که با صدای بالائی و بیشتر با آهنگ های ضربی، «گل کشتی» و «گل چرخ» خوانده می شود، بیشتر شامل «حق خوانی»، «رخصت طلبی» و «دعای ختم ورزش» است.

پس ایشان در دوران باستان با ساختن قطعه زمینی با نام «چرتا» که به نوعی الهام گرفته شده از میادین جنگ بود، به اجرای ورزش هایی چون «اسب دوانی»، «پرتاب نیزه»، «شمشیرزنی» و «انواع کشتی» می پرداختند و رفته رفته این میادین کوچک ورزش های رزمی به حالت گرد درآمد و سرآخر ورزش زورخانه ای از آن پدیدار شد. به گزارش ایران آنلاین، محمدرضا داورزنی در جمع خبرنگاران در رابطه با پانزدهمین مجمع کمیته ملی پارالمپیک افزود: امروز طبق قانون دوره چهار ساله حضور اعضای هیات اجرایی و هیات رئیسه در کمیته ملی پارالمپیک به پایان میرسید اما با توجه به بررسی اساسنامه جدید در کمیسیون دولت، برای اینکه بتوانیم قانون را رعایت کنیم، امروز با برگزاری مجمع فوقالعاده که به بنا بر هماهنگی محمود خسروی وفا و نظر وزیر ورزش و جوانان بود، این مجمع برگزار شد تا اعضای این مجمع رای به فعالیت دوباره اعضای هیات اجرایی و هیات رئیسه تا ابلاغ اساسنامه جدید و برگزاری انتخابات کمیته بدهند.

او درباره وضعیت فدراسیون تیر و کمان و اینکه سرپرست این فدراسیون چه زمانی مشخص خواهد شد، افزود: اساسنامه فدارسیون تیر و کمان به دلیل مشکلاتی که داشت و اینکه توسط دولت به تصویب نرسیده بود، با صحبتی که با رئیس فدراسیون تیر و کمان داشتیم، قرار شد بعد از تعیین فدراسیون جهانی و تصویب آن توسط دولت ایراداتی که بر آن وارد بود، مرتفع شود تا بتوانیم انتخابات این فدراسیون را نیز هر چه سریعتر برگزار کنیم. البته این احتمال وجود دارد که شجاعی که در حال حاضر رئیس فدراسیون تیر و کمان است، تا برگزاری زمان انتخابات به عنوان سرپرست فدراسیون باقی بماند.

داورزنی ادامه داد: اساسنامه جدید تیر و کمان در حال حاضر مراحل تصویب خود را در دولت سپری میکند تا دیگر مشکلی در برگزاری انتخابات وجود نداشته باشد. ما خواستار این هستیم که AFC هر تصمیمی که در هیات اجرایی میگیرد، مبنی بر برگزاری رفت و برگشت بازیها در کشورها آن را به طور جد پیگیری کنیم تا هیچ حقی از باشگاههای ما ضایع نشود. تبصره: نحوه طراحی لباس کشتی ،محل استقرار علامت اختصاری و پرچم کشورها ، ونیز شیوه انجام تبلیغات اسپانسرها بر روی لباس مذکور مطابق ضوابط جاری اتحادیه جهانی و فدراسیون کشتی خواهد بود. روی دست از زیر دست خویش خوردن مشکل است.

برنامه های سرگرمی دیگری وجود دارند مانند ۲۰۵ Live (که روی کشتی گیران سبک وزن تر تمرکز دارد)، NXT (که برای کشتی گیران تازه کارتر و ناشناخته تر به کار می رود، چه توسط WWE استخدام شده باشند و چه کمپانی کشتی کج دیگر) و NXTUK (که شبیه NXT است اما در بریتانیا بوده و کشتی گیران آن بریتانیایی و اروپایی هستند) اما Raw و SmackDown مهم ترین و بزرگ ترین شوهای مربوط به دنیای کشتی کج ایالات متحده هستند. اما نکته جالب راجع اشعار زورخانه ها آن است که اغلب این اشعار از میان ورزش های مختلف به ورزش کشتی توجه نشان داده و فنون این ورزش را به خوبی در میان ابیات مختلف به کار برده است.

در صورتی که کشتی گیر یکی از پاهایش را بیرون از ناحیه طراحی شده برای مبارزه قرار دهد، یک امتیاز را به دلیل خروج از تشک به حریف خود داده است. چرا که ایرانیان از دیرباز به ضرورت دفاع نظامی توجه داشته اند و در زمان فراغت خویش از جنگ، برای آماده نگهداشتن جسم و روح خویش برای مقابله با حمله دشمنان از تفریحاتی که از جنگ و نبرد نشأت می گرفت، استفاده می کردند. ولی اگر کشتی گیر نتواند امتیازگیری کند، حریف او به دلیل دفاع خوب یک امتیاز خواهد گرفت. او دغدغه کشتی کشور را دارد و حمایتهای ویژهاش در مجلس شورای اسلامی از ورزش ملی کشور نشانگر این موضوع است.

از احمد بذری تشکر میکنم و یک بار نشد او اعتراض کند. البته به فدراسیونها نیز بستگی به شرایط آنها ۷۰ درصد بودجه و یا ۵۰ درصد بودجه تزریق کردیم اما فوتبال چون شرایط متفاوتی دارد و باید حضور موفقی در جام جهانی داشته باشد، وزارت ورزش و جوانان سعی کرده بودجه این فدر اسیون را زودتر پرداخت کند. سعی ما بر این است که به باشگاهها آسیبی وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید