سیاست جدید جمعیتی در چین؛ حمایت از سه فرزندی

بنابراین، همزمان با جنگ سرد که میان امریکا و روسیه جریان داشت، چین سیاست درهای باز را به اجرا گذاشت. او با اشاره به اینکه چین اکنون به یکی از مهمترین نیروهای محرکه رشد اقتصادی جهان تبدیل شده است تصریح کرد: در طور ۴۰ سال گذشته و پس از اجرای «سیاست اصلاحات و درهای باز» میزان کل واردات و صادرات چین ۱۹۸ برابر افزایش یافته است و بیش از ۱۱ درصد میزان تجارت در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. عباسی با اشاره به شکایت وزارت دفاع از خود تصریح کرد: زمانی که موضوع تعدیل صنعت موشکی و فضایی کشور را مطرح کردم، وزارت دفاع به خاطر محرمانه بودن این موضوع از من شکایت کرد و جالب این جاست که وقتی قاضی در جریان موضوع قرار گرفت، تعجب کرده و گفت مگر رهبر معظم انقلاب نگفته اند که صنعت موشکی باید توسعه یابد؛ در هر حال در این پرونده منع تعقیب من صادر شد. از آن زمان به بعد، هر روز بیش از پیش معلوم شد که چین در مسابقه قدرت با قدرتهای غربی، قادر به پیروزی نیست و ناچار منطقه به منطقه تسلیم شد. آخرین داده های گمرک چین نشان می دهد ارزش کل واردات و صادرات تجارت خارجی چین در دو ماه نخست سال جاری ۵.۴۴ تریلیون یوان (هر دلار ۶.۵ یوان) بوده است که در مقایسه با سال گذشته ۳۲.۲ درصد افزایش داشته است.

ناظران سیاسی معتقدند چین در روزهای آینده نقش فعال تری در تحولات مرتبط با شمال آفریقا بازی خواهد کرد و موضوع لیبی می تواند پکن را به رقابت جدی تری با غرب بکشاند. این گروه از افراد که با حضور در کشورهای غربی و تحصیل در دانشگاههای آن با مظاهر تکنولوژیک و ابعاد اندیشهای آن آشنا شــده بودند، با برگشــت به وطن خود صــنعت ترجمه را راه انداختند و مبانی فلســفی غرب را شــروع به تدریس کردند و برای پیاده­سازی آن تلاش نمودند. البته ناگفته نماند مسئولین شهر شانگهای اهمیت زیادی برای ارائه خدمات به شهروندان خود قائل هستند و سرمایهگذاری در این خصوص را افزایش دادهاند ولی آنان معتقدند شانگهای در سالهای آینده در ارتباط با سالخوردگی جمعیت این کلان شهر با چالشهای بیشتری روبرو خواهد بود و در حال حاضر ۲۲٫۵ درصد از جمعیت شانگهای سالمند هستند و از اول قرن ۲۱ شمار افراد بالای ۶۰ سال بیش از ۱۰ درصد بوده است و یکی از راهکارهای به عمل آمده تشکیل بنیادی به همین منظور است که این بنیاد با چهار کمیته تخصصی خود تمام نیروهایش را برای کمک به افراد سالمند بکار گرفته است. این بازیگران میتوانند با ترسیم نقشه فعالیتهای شرکتهای تحت مالکیت دولت چین در قاره آفریقا، ردگیری پروژههای مهم، ارزیابی تأثیرات امنیتی سرمایهگذاریهای چین و جمعآوری دادههای کلیدی در خصوص پیمانکاران امنیتی برای ارائه پژوهشهای دقیق مبتنی بر شواهد، به بستن شکافهای اطلاعاتی کمک کنند.

دشمنی آمریکا با ملت ایران در دوران پس از پیروزی انقلاب را میتوان به سه مرحله تقسیم کرد؛ اگرچه این مراحل بسیار شبیه به هم هستند. چين بر اساس اين سياست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادي ۱۰ تا ۱۲ درصد را حفظ كند. چین مدتهای طولانی ادعا میکرد که سرش در لاک خودش است، در سیاست خارجی خود دکترین «عدممداخله» را حفظ میکند و از اعزام نیروهای مسلح خود به خارج تا حد زیادی خودداری کرده است؛ اما در حال حاضر درحالیکه منافع بهسرعت رو به افزایش چین در آفریقا این نیاز را ایجاد کرده است که پیمانکاران امنیتی از آن منافع محافظت کنند، این اصول دیپلماتیک در بوته آزمایش قرار گرفتهاند. نمیتوان بهتنهایی در این حوزه قبول مسئولیت کرد و نقش برقرارکننده توازن را برعهده گرفت. عناصر اصلی اصلاحات صنعتی در سالهای اولیه بیشتر شامل؛ برنامه ریزی برای تولید و فروش محصولات کشاورزی، سرمایه گذاری برای محصولات جدید، افزایش نقش بازار،ساده تر کردن سیستم اداری در سطح محلی، اصلاح قیمت ها، اصلاح سیستم بانکی و غیره بود. همانطور که «دانیل راسل»، مقام سابق وزارت خارجه امریکا گفت: «اینکه انتظار داشته باشیم چین سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به وین برگردد خیالبافی است.

منابع انرژی مانند نفت لیبی ، بازار مصرف برای کالاهای ارزانتر چینی ، منابع غنی معدنی و طبیعی از جمله جذابیت های قاره سیاه برای رشد اقتصادی چین هستند. به طور مثال وقتی که ایالات متحده سال 2008 درگیر بحران اقتصادی شد، فضای مناسبی برای مانور مؤثرتر چین در نهادهای اقتصادی بینالملل و در بازارهای بینالمللی به وجود آمد. اگرچه عربستان سعودی در حال حاضر به شدت توسط ایالات متحده مسلح شده است، و جدی گرفتن ادعاهای ایالات متحده مبنی بر نگرانی در مورد مسابقه تسلیحاتی را دشوار می کند، برنامه جدید این پتانسیل را دارد که به طور قابل توجهی در مقابل حملات پهپادی آینده به عربستان سعودی بازدارندگی ایجاد کند. نویسنده مدعی است، علیرغم پیشرفت های اخیر در بهبود روابط چین و ایران، مشارکت بین این دو به دلیل سیاست ایالات متحده و منافع شخصی چین محدود شده است. این برنامهها از طریق تشویق مردان و زنان به ازدواج در سنین بالاتر، تشویق مراکز پزشکی به بهداشت باروری، تولید و تنوعبخشی به وسایل کنترل بارداری، اولویتدهی به فعالیتهای اجتماعی و مشارکت در برنامههای توسعه برای زنان و اموری از این دست دنبال شد. از آنجایی که چین ساخت این بندر را به عهده دارد در آینده می تواند کنترل این بندر به دست گیرد و مهمترین نقش ممکن را بازی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید