سجادی: رییسجمهور علاقه زیادی به کشتی دارد

الان می گویم هر چه دارم برای آن ها. آن کمربند کستی نامیده می شده است و کشتی گرفتن هم از این کلمه آمده است به معنی کمر یکدیگر را گرفتن. سپس کشتی گیرها جای خود را با یکدیگر عوض کرده تا شانس امتیازگیری به هر دو ورزشکار داده شود. تا کشتی مدال می گرفت خوشحال میشدند. کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف سال 2015 برای دومین بار عضو تیم ملی روسیه در وزن 86 کیلوگرم شد و در مسابقات جهانی می توان گفت هیچ کشتی گیر نتوانست او را آزار دهد، سعدالله اف در دورهای اول و دوم و سوم کشتی گیران را به راحتی شکست داد اما در مرحله نیمه نهایی به کشی گیر کشورمان علیرضا کریمی برخورد کرد در پایان موفق شد علیرضا کریمی را با نتیجه 6 بر 2 شکست دهد و به فینال مسابقات راه پیدا کنید، وی در دیدار فینال سلیم یاشار از کشور ترکیه را مغلوب کرد و قهرمان جهان در سال 2015 شد.

کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف در این مسابقات با 18 سال سن شرکت کرد و کمتر کسی فکر می کرد که وی بتواند در این مسابقات قهرمان شود، اما عبدالرشید سعدالله اف توانست در این مسابقات توانست کشتی های بسیار خوبی بگیرد و با شکست تک تک رقبای رده سنی بزرگسالان از جمله سلیم یاشار از ترکیه به فینال مسابقات راه پیدا کرد و توانست در دیدار نهایی رینیریس سالاس از کشور کوبا را شکست داد و قهرمان مسابقات جهانی 2014 شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج سیدهادی عربی قهرمان سابق کشتی ایران در وزن 100 کیلو است. سجادی با بیان این که مقابل قهرمانان زانو میزنیم و قدردان زحماتشان هستیم، گفت: آقای دکتر رییسی واقعا ورزش دوست هستند و به ورزش پهلوانی و کشتی علاقه زیادی دارند. خانواده کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف مخالف این قضیه بودند که پسرشان به ورزش کشتی برود و مادر عبدالرشید سعدالله اف دوست داشت که پسرش پزشک شود و به کشتی نرود.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: برای موفقیت یک قابلیت فردی داریم و یک محیط. در کشتی آزاد، اگر در پایان دو دقیقه از هر تایم کشتی گیران امتیازی نگیرند، داور به کشتیگیر کم کار اخطار میدهد که در این شرایط کشتیگیر کمکار ۳۰ ثانیه فرصت دارد امتیاز بگیرد وگر نه یک امتیاز به حریفش داده میشود. زمانی که تمام بدن اسید لاکتیک میشود دیگر هیچ حرفی شنیده نمیشود و تازه زمانی که روی سکو میرویم میفهمیم چه اتفاقی افتاده و چه کار بزرگی انجام شده است.

هیچ کمکی از سوی ارگان های دولتی به من نشده و با هزینه شخصی این کار را انجام می دهم. در مورد رشد ورزش، ژاپنی ها اصطلاح “شانهای” را به کار می برند که منظور از آن، توجه و پیشرفت تمامب رشته های ورزشی به صورت یکسان در این کشور آسیایی است. مسابقات کشتی تا سال ۱۳۱۸ به صورت پهلوانی با رسم و رسوم خاص ایرانی ادامه داشت، اما از این سال به بعد با مطرح شدن مقررات بینالملل، تغییر و تحولاتی در شیوه کشتی گرفتن وطرز لباس پوشیدن کشتی گیران پدیدار گشت. در سبک کشتی فرنگی اولین تذکر به صورت هشدار است و به حریف اجازه انتخاب میدهد که کشتی را در خاک ادامه دهد یا در سرپا .

به گزارش “ورزش سه”، محمدرضا آذرشکیب که در چند سال اخیر از تیم ملی کشتی آزاد ایران دور شده بود، حالا برای تیم جمهوری آذربایجان در رقابت های قهرمانی اروپا روی تشک می رود. در زمانهای گذشته تشک کشتی وجود نداشته و به جز گود زورخانه، کشتی روی زمین و خاک نرمی که روی آن میپاشیدند انجام میگرفت. نه اینکه اجازه دهند یک سالن، تشک را جمع کرده و مانع از تمرین کشتیگیران شود.

در سبک کشتی فرنگی زمانی که امتیاز فنی یک کشتی گیر به اختلاف ۸ برسد و برای کشتی آزاد زمانی که به ۱۰ برسد، کشتی بلافاصله قطع و برنده اعلام خواهد شد. ما حتی توان اینکه از حذف جام تختی از مسابقات جایزه بزرگ فیلا جلوگیری کنیم، را نداشتیم، چه برسد به اینکه بخواهیم با این اقدام کمیته بین المللی المپیک، مقابله کرده و یا موجی علیه آن راه بیاندازیم. روشهای متعددی برای برد بازی وجود دارند که آن را با جزئیات بیشتری در بخش مختص به آن به بحث میگذاریم. در تمرین که شوخی وجود ندارد و جایگاه سرمربی که کاملاً مشخص است ولی خارج از بحث تمرینی، رابطه دوستانه و صمیمی با آقا پژمان درستکار و سایر مربیان داریم.

زیاد به لقب تانک کاری ندارم در ورزش هیچ چیزی مشخص نیست در حال حاضر ممکن است پیروز شوید ولی فردا شکست بخورید بنابراین من باید تنها تمرین کنم و تلاشم را چند برابر کنم و زمان را هرگز از دست ندهم. هرچند فنلاند، سوئد و مجارستان نیز موفقیتهای بسیاری را در این ورزش به دست آورده اند، اما این اتحاد جماهیر شوروی است که در صدر جدول کسب مدالهای مسابقات کشتی فرنگی قرار دارد.

عبدالرشید سعدالله اف در دیدار فینال توانست سلیم یاشار کشتی گیر کشور ترکیه را شکست دهد و برای نخستین بار به مدال طلای المپیک دست پیدا کند. در این میان یکی از کشتی گیران که به جمع 4 نفر برتر مسابقات هم راه پیدا کرده بود، به شکل جالبی از سوی مادرش از روی سکوها حمایت می شد. بعد از اقدام فدراسیون کشتی، فدراسیون کشتی امریکا بیانیهای صادر کرد و ریچ بندر بهعنوان مدیر اجرایی فدراسیون کشتی امریکا در مصاحبهای خواهان تجدید نظر فدراسیون کشتی ایران در تصمیم خود شد.

طبق اعلام امامی سخنگوی فدراسیون کشتی، مجید داستان و کامران قاسمپور به عنوان دو کشتیگیر اصلی تیم، احسان امینی مربی تیم ملی، محمد مصلاییپور داور المپیکی ایران، حجت کریمی سرپرست و علیرضا دبیر رئیسفدراسیون کشتی نفراتی بودند که روادید آمریکا برای آنها صادر نشده است. یکی از سبکهای ورزش کشتی است که در سدهٔ نوزده میلادی در فرانسه ابداع شد .دراین سبک از کشتی استفاده از پا برای به زمین زدن حریف و گرفتن پائین کمر ممنوع است اما مابقی قوانین مانند دیگر سبک کشتی یعنی آزاد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید