زن در شعر سهراب سپهری

در شعر فارسی وارد شد که معروفان و بزرگان از این گوینده ها عبارتند از سید اشرف الدین قزوینی ،علی اکبر دهخدا ،محمد تقی ملک الشعرای بهار ،جعفر خامنه ، خانم پروین اعتصامی ، علی اسفندیاری.هم چنان که در انقلاب اسلامی که در واقع از سال 1340 شمسی شروع گردیده بود با همه خشونتی که استعمارگران و عواملشان داشتند اما تو خالی کردن جامعه از فکر اسلامی، دیگر ممکن نبود چرا که پرچمدار مبارزه، یک مرجع تقلید بود و پنجه در پنجه ی استعمار زده و مبارزه با استثمار وکاپیتولاسیون امریکا را پی می گرفت.لذا، نویسندگان و شاعرانی هم آهنگ با مردم کوچه و بازار که ندای اسلام سر می دادند دست به فعالیت زدند؛طبقه بندی و نقد آثار، مجال خود را می طلبد که کدامیک از سخن وران به تعهد و مسئولیتی که بر عهده شان بوده بی توجه مانده و ستم روا داشته است و آن جا که می توانسته فریاد بر آورد، ساکت مانده وبا سکوتش، آب به آسیاب دشمن ریخته است!

همان که امام خمینی رحمه الله علیه به خاطر داشتن اندیشه های عرفانی ودانایی فراون بر قرآن وبا رشادت بسیار در زمانهای مختلف قبل وبعد از انقلاب بیان فرمودند: « از دامن زن مرد به معراج می رود ». از این دو شاخه نرینه و مادینه آدمیان به جهان باز آمدند.» پس «گیاهی در هند» همان ریباس است که شاعر نسب خود را به ان می رساند. در همان اوانی که سبک هندی در آغاز بالیدن بود، مکتب دیگری در شعر فارسی پدیدار شد که اکثراً، وحشی بافقی را مبدع آن می دانند.

همه خواب هایش در ته آن ها جا مانده بود. در رباعیات مولانا حدود ۱۶۵۹ رباعی وجود دارد که مولانا همه آنها را بر اساس تجربه و درسهای زندگی مکتوب کرده بود. همچنین در دوران حیات به القابی مثل “جلال الدین”، “خداوندگار” و “مولانا خداوندگار” هم نامیده میشده است. شعر عاشقانه غمگین، شعر عاشقانه کوتاه جدایی، شعر عاشقانه تنهایی و جدایی، شعرهای غمگین تنهایی، شعر کوتاه غمگین دلتنگی همه را در سایت روزانه می توانید مشاهده کنید. درباره این شعرها می توان گفت که شاعر هنوز آن جسارت را نیافته تا معشوق را با تمام اختصاصات وارد شعر کرده و درباره او بسراید.

تمام تلاشت را بکن و به بهترین شکلی که میتوانی کار کن. که تمام چهرهها وُ صداهاست! با پذیرش این نکات می توان گفت که در زمان حضور استعمار انگلستان در هند، عملکرد و نفوذ خط نستعلیق فارسی و شعرهای ایرانی در هند همچنان متداول و قوی بوده است. سهراب در سال 1332 دوره نقاشی دانشکده را با رتبه اوّل به پایان رساند و به عنان طراح در سازمان همکاری بهداشت مشغول به کار شد. بیشتر موفقیتهای مهم در جهان توسط افرادی بدست آمده که در زمانی که به نظر میرسید هیچ امیدی وجود ندارد، به کار کردن ادامه دادند.

تو را هیچ گاه آرزو نخواهم کرد ! گاه به روشنی از درخشش «آفتاب امید» در وجود خود میگوید و گاه از اینكه نباید راه «كوی نومیدی» گرفت و به «سوی تاریكی» رفت، سخن میراند. آن هم با استفاده از زبان و کلماتی که با تحمل کمترین واژه، بیشترین بار معنایی را به عهده دارند و به همین دلیل است که می بینیم چند سطر در همین قسمت شعر حکم مثل سائر را پیدا کرده و به بیان فرهنگ عموم راه یافته است. شاعر در این دو مجموعه به طور کلّی از حال و هوای دو کتاب قبلی خود فاصله گرفته و به نحو آشکاری قدم در وادی دیگری نهاده است و رویکردی عالمانه به عرفان به خصوص از نوع شرقی آن در کتاب شرق اندوه دیده می شود.

به نظر می رسد که این مجموعه، دستمایه ای بوده است برای تجربه های دیگری در حوزه های زبانی و محتوایی، ولی افسوس که اجل این فرصت را به شاعر نام آور معاصر نداد تا به بار نشستن این تجربه را نیز به تکاپو بنشیند. در رابطه با این مطلب همچنین مطالعه مطالب مجموعه شعر کوتاه غمگین و مجموعه بیش از ۴۰ متن دلتنگی و تنهایی را نیز به شما همراهان ستاره توصیه میکنیم. ترس دوم این بود: میتونیم عکس های خوشگلی رو برای این اشعار آماده کنیم تا هنر جنگی های عزیزمون از شعر و عکس ها با هم لذت ببرن!

آنچه پیش روی شماست کوشش گروه فرهنگ و هنر ستاره برای برگزیدن زیباترین عاشقانههای غمناک است. در این مطلب زیباترین شعرهای عاشقانه غمگین کوتاه که بسیار غمناک هستند را گردآوری کرده ایم. که اندوهِ غربتیان در شب چند برابر میشود! که شاعرتر از اندوهِ آدمی ام آفریده اند؟ امیدوارم که از خواندن این اشعار لذت بوده باشید. اما موضوع مهمی که در این شعر وجود دارد، وجود کسی دیگر است.

اشعار جدایی از عشق با شعر کوتاه تک بیتی و دو بیتی و اشعار نو… از این رو شاعران بسیاری در رابطه با زندگی و امید داشتن و همچنین ابراز احساسات به وسیله ی اشعار انگیزشی، سروده هایی داشتند که ما با خواندن آنها به اون حس دست میابیم. سهراب در این مجموعه به جای پایبندی کامل به میراث شعر فارسی از قالب چهارپاره و نیمایی استفاده کرد و رگه هایی از شعر کهن فارسی در این مجموعه وجود دارد که بیانگر آشنایی کامل شاعر با حال و هوا و فضای شعر گذشته است.

اشعار تنهایی غمگین در سبک های شعری و قالب های مختلف سروده شدهاند که در این میان شعر کوتاه غمگین و اشعار با سبک شعری نو از طرفداران بیشتری برخوردار هستند. این اشعار غمناک شامل شعر عاشقانه غمگین نو و سپید، غزل، دوبیتی، تک بیت و … در متن پیش رو اشعار سپید، ترانهها، اشعار سنتی شامل رباعی، قطعه و تکبیت با موضوع تنهایی که درونمایهای غمناک دارند، به انتخاب گروه فرهنگ و هنر ستاره گردآوری شده است.

تنهایی اگر از انزوا سرچشمه بگیرد و در روح لطیف شاعر رخنه کند، باعث سرودن اشعار زیبای غمگین خواهد شد. در این قسمت زیباترین شعر عاشقانه و اشعار عاشقانه از بزرگان و شاعران جهان را گردآوری کرده ایم. در همین سال دومین مجموعه شعر او به نام زندگی خوابها به چاپ رسید. هر چند این مکتب زندگی طولانی نداشت ولی آثار و نتایج آن در ادبیات و شعر فارسی باقی ماند و بعد از آن دیگر هرگز معشوق شعر فارسی، اوج و منزلت خود را باز نیافت. در ادامه شاعر باز به بیان امروز به نکته ای دیگر از اقیانوس بیکران عرفان شرق می پردازد و آن عدم وصال کامل محبوب است.

و از پنجره ای به درون رفت. به رؤیا دیدم دخترِ شاهِ پریان از آنِ من است! و گُذرانِ زندگی بی آمدنِ دخترِ شاهِ پریان را! در واقع برای داشتن ذهن، جسم و زندگی سالم همواره باید کار کنیم و در تلاش برای ساماندهی امور خود باشیم. خردمند به کار خویش تکیه کند و نادان به آرزوهای خویش. در سال1325 فارغ التحصیل گشته و در اداره فرهنگ کاشان مشغول به کار شد.

دیدگاهتان را بنویسید