دفاع خبرگزاری دولت از موضع ایران در جنگ اوکراین – خبرآنلاین

پیش از این در یادداشتی به نام «گنده لاتها را بیخیال، بچه سوسولها را بچسب» به پیامدهای این شیوه مدیریت روابط یبنالملل که باعث میشود یک روز باکو برایمان شاخ و شانه بکشد، یک روز حکومت فدرال کردستان عراق، یک روز طالبان و یک روز ترکمنستان، یک روز امارات و یک روز کشور کوچکی دیگر، اشاره کردهام. البته باید به این امر توجه داشت که برای چین و روسیه، غرب و ایالات متحده به عنوان یک شریک اقتصادی مهم هستند؛ بنابراین کوشش می کنند که حمایت از ایران مانعی برای ایجاد روابط با غرب نشود. بنابراین گفتم 10 جنگ بزرگ تاریخ بله و از آن روز نویسنده بودم. ۳. آمریکا بیست سال با آن همه امکانات و تجهیزات نتوانست کنترل افغانستان را به دست آورد، اگرچه همراهان متعددی هم داشت؛ بنابراین در این موقعیت حساس کنونی، ورود نظامی به افغانستان و کمک به احمد مسعود به هیچ وجه عاقلانه نیست، اما کمک های انسان دوستانه هم نباید فراموش شود. ۲ ـ تسلط طالبان بر افغانستان؛ جلوگیری از ورود ایران به دام!

همین درگیری دیروز که بر پایه گزارشهای رسمی از سوی طالبان و به دلیل نا آشناییشان با وضعیت مرزی میان دو کشور به وجود آمد (توضیح آنکه دیواری که ایران برای جلوگیری از نفوذ قاچاقچیان میان دو کشور کشیده، در چندصد متری مرز میان دو کشور و کاملا در خاک ایران است. جنگ ایران و عراق عمدتا در جبهه زمینی جریان داشت، اما برای تحت فشار گذاشتن طرف مقابل به کشتی های تجاری و نفت کش ها هم حمله می شد. برهمین اساس، آمریکایی ­ها در نیمه دوم سال ۱۳۶۶، با سازماندهی «فشار دیپلماتیک» به ایران از جمله با تصویب قطع­نامه ۵۹۸، هم زمان با حضور نظامی گسترده در منطقه خلیج فارس، حفاظت از نفتکشهای کویت را برعهده گرفت. اما ایران از نظر اقتصادی توانایی تأمین خریدهای نظامی جاهطلبانه خود را نداشت و از سویی نیز تعدادی از امرای نظامی همچون ارتشبد فریدون جم، رئیس وقت ستاد ارتش، با این قراردادها مخالف بودند. تأمین بودجهٔ کنتراها از سوی دولت آمریکا بر اساس لایحه بولند، از سوی کنگره ممنوع اعلام شده بود. اندک اندک این معاملۀ مخفیانه به افزایش گروگان گیری ها در لبنان و یک رسوایی شرم آور تبدیل گردید که در راستای تأمین سلاح های مورد نیاز ایرانی ها ،گروگان های بیشتری ربوده می شدند.

باید بر این تاکتیک تاکید کرد و مطالبات مردم افغانستان را از این روزنه دنبال کرد و به یک روش همیشگی تبدیل کرد. ۷. باید رسانه ها این مطلب را به وضوح برای مردم توضیح دهند که ما نگران مردم افغانستان هستیم و از بسیاری از عملکردهای طالبان بیزاریم، اما باید در هر حال از جنگ پرهیز کنیم و راههای دیگر را دنبال کنیم. ولی مردم خودشان میفهمند که آن رفتارهای مخالفان در آن دوران منصفانه نبود، عادلانه نبود.مسعود پزشکیان، نمایندهی مردم در مجلس، درمورد وضعیت مذاکرات در وین میگوید: «اینها دارند چراغ خاموش جلو میروند. 2) بازنگه داشتن مجاری ارتباط سیاسی وزارت امور خارجه ایران و آمریکا، کمترین اقدامی است که دو کشور می توانند یکدیگر را از نیات آشکار خود مطلع کنند و ارزیابی دقیق تری نسبت به وضعیت های جاری در برنامه ریزی سیاسی هر کدام از طرفین داشته باشند. فضا غبارآلود است و بیم فتنه های فراوان می رود؛ لذا عقل حکم می کند تا احتیاط را شیوه رفتار خود کند.

جو بایدن، رئیسجمهور ایالات متحده هم پس از روی کار آمدن، جنگ را «فاجعهای انسانی و استراتژیک» خواند و با هدف پایان دادن به آن دیپلماسی را فعال کرد. در مذاکرات شاید صحبت این موضوع بوده اما دو طرف متفقالقول بودند که این دو پرونده به هم ارتباط ندارند و نهایتا هم به عنوان معامله انجام نشد. ۹. در پایان از هر دو طرف دعوا تقاضا داریم اسلحه ها را به زمین گذاشته و به یکدیگر یک فرصت جدید برای تفکر و اصلاح بدهند. او سیاست بیطرفی اعلامشده توسط ایران در این دو بازه زمانی را فاجعه میخواند؛ چرا که معتقد است هیچکس خواهان آن نبود نه متفقین و نه دول محور. جوگیر شدنشون خیلی لج آدمو درمیاره فکرکردن آمریکا بااون قدرت وفلان را بیرون کردن ایران که هیچی براشون نیست اما نمیدونن آمریکا هم خودش از ایران هراس داره ! چین و روسیه نمی توانند به خاطر منافع ایران از منافع خود محروم شوند و این بیمه ابدی نیست و بستگی به بالا و پایین شدن شرایط سیاسی در منطقه دارد ولی در شرایط کنونی، هم سیستم دفاعی ایران و هم پشتیبانی این دوکشور اجازه دخالت نظامی و اشغال ایران را نمی دهد. اکنون هم اسراییل برای فصل بهار در تدارک یک مانور نظامی گسترده است که ده ها هواپیمای جنگی از جمله F-35 و F-16 در آن شرکت خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید