خورشید – ویکی نجوم

بادهای خورشیدی جریانی از ذرات باردار هستند که از طرف خورشید در تمام جهات در فضا ساطع میشوند. با توقف تمام فرآیندهای تشکیل ابر توسعه طبیعی آن نیز تضعیف میگردد. مثلا یک ماشین حساب معمولی تنها با 10 فلاپس می تواند تمام دستورات و محاسبات ریاضیِ شما را انجام دهد. یکی دیگر از ویژگی های متمایز کننده ابرکامپیوتر ها، استفاده آنها از حسگر برداری (vector arithmetic) برای پردازش است که باعث میشود ابرکامپیوتر ها بتوانند چندین هزار محاسبه را هم زمان پردازش کنند. مثلا وقتی می گوییم یک قطعه سخت افزاری دارای قدرت 6 ترافلاپ است، بدین معناست که می تواند در هر ثانیه 6 تریلیون (معادل 6 هزار میلیارد) ممیز شناور را محاسبه و پردازش کند. انواع مختلفی از خازن ها در بازار موجود است اما یکی از مواردی که محبوبیت زیادی پیدا کرده و وعده جایگزینی و تغییرپذیری باتری ها را در آینده داده است، ابرخازن ها(supercapacitors) هستند که به عنوان Ultracapacitor نیز شناخته می شوند. درجه ولتاژ بسیار پایین است اما ظرفیت خازن فوق، بسیار زیاد است. اینگونه کامپیوتر ها در درجه اول برای کارهای علمی و مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به محاسبات بسیار سریع و پیچیده دارند.

دما در هسته خورشید 15 میلیون درجه کلوین و فشار در آ«جا یک میلیارد اتمسفر است. تودهای از قطرات ریز در طبقات میانی و پایینی اتمسفر ابر را تشکیل میدهند. منشور نور را به طیف های آن تجزیه می کند. این ابر کامپیوتر توانست به سرعت جای خود را میان برترین های این حوزه باز کند و در رده پنجم این لیست قرار بگیرد. گیرندههای به کار رفته در دستگاه با چرخش به دور بدن بیمار، این امواج را گرفته و تصویری از اجزای داخلی بدن را نمایش میدهد. نخستین بمب اتمی جهان به سرپرستی دکتر رابرت اوپنهایمر طی پروژه منهتن در این آزمایشگاه ساخته شد. این ابر کامپیوتر در واقع ارتقاء یافته ابر کامپیوتری است که توسط شرکت آمریکایی Cray و به دست پدر سوپر کامپیوتر های جهان یعنی سیمور کری ساخته شده است. دومین ابر کامپیوتر در این رده بندی یعنی Sierra هم ساخت شرکت IBM است که برای آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا ساخته شده است.

اگر در خواب ببینی که طناب و یا رشتهای را که از خورشید آویزان شده است را گرفتهای به این معناست که از پادشاه به تو قدرت و منزلت میرسد و اگر آن طناب پاره شود یعنی احترام و منزلت تو از بین میرود. به تدریج منبع سوخت هیدروژن خورشید از بین خواهد رفت و در آن زمان تغییرات شدیدی را در خورشید شاهد خواهیم بود که در نهایت باعث نابودی کامل سیاره ی زمین خواهد شد. عبارت ابر رایانه برای اولین بار توسط مجله «نیویورک ورلد» برای اشاره به جدولسازهای آیبیام ( IBM ) در دانشگاه کلمبیا به کار رفت. همچنین وقتی لکهها برای اولین بار در سطح فوتوسفر نمایان شوند،ممکن است باسرعت های نسبی (حرکت ویژه) چند صد متر بر ثانیه حرکت کنند. از کریستالهای یخی به میزان ۱۰۰ بار یا بیشتر در این روش بارور کردن، استفاده میشود. به عنوان مثال ، یک ابر رایانه معمولی می تواند لیستی از میزان دستمزد ساعتی برای گروهی از کارگران کارخانه را با لیستی از ساعات کار اعضای آن گروه ضرب کند تا لیستی از سود آوری کسب شده توسط هر کارگر را به دست آورد.

این دستگاه که نام خود را از اولین آزمایش هسته ای ایالات متحده در سال 1945 به ارث برده است، عمدتا به محاسبات مربوط به سلاح های هسته ای اختصاص یافته است. ابرکامپیوتر ها در ابتدا در برنامه های مربوط به امنیت ملی، از جمله طراحی سلاح های هسته ای و رمزنگاری استفاده می شدند. بدون شک ابرکامپوتر ها در رسیدن ما به فهم قابل قبولی در مورد کیهان، طراحی سلاح های هسته ای و رمزنگاری نقش فراوانی داشته اند. با این وجود، در حالی که خازن هایی با کمیت کمتر در الکترونیک بسیار متدوال هستند، خازن های با کمیت بسیار بالا نیز موجود هستند، که انرژی را در چگالی بسیار بالاتر ذخیره می کنند و در مقادیر ظرفیت خازن بالاتر قابل دسترسی هستند، احتمالا در محدوده ی فارادی. یونگ گويد: اگر در خواب ببینید که خورشید منفجر شده است نشانگر پایانی ویرانگر در مورد یک واقعیت و یا رابطه است به گونهای که شما احساس میکنید بخشی از زندگی خود را از دست داده اید. این پردازشگرها مدارهای مخصوصی برای تفسیر اطلاعات و دستور العمل های برنامه و انجام محاسبات عملی و منطقی در توالی مناسب را در خود جای داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید