خلاصه کاملی از جنگ ایران با عراق با تمام جزئیات

بنابراین برای درک کامل انگیزه های صدام از آغاز جنگ باید وجود یک تهدید فرضی برای ثبات سیاسی داخلی عراق و حکومتهای میانه رو منطقه از جانب ایران انقلابی را نیز مد نظر قرار دهیم. آمریکا، مداخله شوروی در افغانستان را به عنوان بخشی از استراتژی پایدار مسکو برای تأمین مرزهای جنوب غربی خود و افزایش نفوذ در خلیج فارس و اقیانوس هند قلمداد میکرد. «مایکل آرماکاست» سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا در مصاحبهای که در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۶۷ (۱۲ جولای ۱۹۸۸) انجام میدهد، با اشاره به سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران، چنین اعتراف می­نماید: «ما به­ طور یک­ جانبه سعی کردیم بر ایران فشار آورده،آن را مجبور به پذیرش قطعنامه نماییم.» سرانجام ایران و عراق با پذیرش قطعنامه ۵۹۸، به جنگ هشت ساله در حالی پایان دادند که عراق نتوانست هیچ یک از اهداف اولیه خویش را تأمین کند و به این ترتیب آتش بس برقرار شد. این سازمان مهمترین تشکیلات شیعی در پاکستان بود که هدف اولیه آن بازیابی حقوق شیعیان بود . حمله شوروی به افغانستان یک تقارن منافع استراتژیک را بین پاکستان و آمریکا ایجاد کرد. با این وجود، پاکستان کاملاً به ماهیت استراتژیک روابطش با ایران واقف است لذا به گونهای رفتار میکند که بتواند تعادل را در روابطش با این دو کشور حفظ کند.

بیش از 25 درصد مردم این کشور را شیعیان تشکیل میدهند . وزارت امورخارجه ایران ، در واکنش به قطعنامه ۵۸۲، با انتشار بیانیه ای ، نظر شورای امنیت را درباره جنگ و نیز خاتمه مناقشه ، ناقص و بی اعتبار و غیر قابل اجرا دانست (یکتا، ۱۳۷۴ ش ، ص ۹۹). با این حال، ادعاهای ارضی برخی مقامات ایرانی در مورد بحرین و جزایر سه گانه ی اشغال شده در سال 1971 تا حدی به بدگمانی اعراب درباره ی مقاصد افراد بنیادگراتر نظام جدید ایران، دامن می زد. نام ایران برای بسیاری از مردم جهان آشنا شد و به مرور و با پیرزوی های مکرر ایران در نبرد، رفتار ایرانیان با اسرا، اثبات متجاوز بودن عراق و سپس، جریان حمله ی صدام به کویت و در ادامه، حمله ی امریکا به عراق، همه و همه دست به دست هم داد تا حقانیت ایران را به مردم دنیا ثابت کرده و از این کشور، کشوری الگو بسازد تا آنجا که از سفرا و رئیس جمهور ما بهتر از رؤسای خود، استقبال می کنند.

از سرگیری مجدد همکاری دفاعی با آمریکا یکی از دستاوردهای مهم این وضعیت، برای رژیم نظامی ضیاءالحق بود. آنها (آمریکایی ها) وارث سنت انگلیسیها هستند، انگلیسیها هم در طی سالهای گذشته مشکلی ندارند که این جنبش اسلامی باشد یا لائیک یا مارکسیست، نماز میخواند یا روزه میگیرد یا نمیگیرد، آنها به این مسائل کاری ندارند، مهم برای آنها این است که در موضوع هیمنه و تسلط و استعمار و استکبار و اشغالگری موضعات چیست؟ این منشور از همه اعراب می خواست برای حل و فصل منازعات خود از اعمال زور اجتناب کنند و همین امر خود به خود تغییر عمده لحن شدید پیشین بغداد را در پی داشت. به عبارت دیگر، سیاست خارجی پاکستان، تا حد زیادی تحت تأثیر اختلاف با هند بر سر مسأله کشمیر قرار دارد و برقراری رابطه با کشورها از سوی پاکستان، به دوری و نزدیکی آنها به هند وابسته است. یکی از اساسیترین دستاوردهای انقلاب در پاکستان، تأسیس نهضت اجرای فقه جعفری در 24 فروردین 1358 بود. از تأثیرات بارز انقلاب اسلامی در پاکستان، سیاسی- تشکیلاتی شدن شیعیان پاکستان بود. این یک واقعیت است که رابطه نزدیک آمریکا با پاکستان، همواره یک فاکتور مهم در روابط پاکستان با ایران بوده است. حوزه نفوذ ایران در افغانستان، عموماً به افغانهای شیعه، تاجیکها و هزارهها که به لحاظ مذهبی و نژادی با ایران نزدیکتر بود محدود میشد، در حالی که حوزه نفوذ پاکستان، اهل سنت و نیز پشتونها را دربر میگرفت .

تا این زمان معدود برخوردهای شیعه و سنی فقط در ایام محرم در بین پارهای افراط و تفریط و برخوردهای خرافی برخی شیعیان و یا تنگنظریهای بعضی فرق اهل سنت صورت میگرفت. «در نوامبر 1983 بین هزار تا هزار و دویست مشاور نظامی شوروی به عراق برگشتند و 400 فروند تانک55T و 250 فروند تانک12T به عراق داده شد و مقادیر عظیمی موشک گراد، فراگ 7،سام 9 و اسکادبی در راه بود. بعد از فاصلهای که پس از ذوالفقار علی بوتو بین دو کشور اتفاق افتاد، اهمیت پاکستان در محاسبات استراتژیک آمریکا به دلیل از دست رفتن ایران، افزایش یافت. به سبب فیل های سپاه ایران، اعراب در ابتدا شکست خوردند ولی به دلیل طوفان شن به نفع اعراب، آشفته شدن فیلها و شبیخون های شبانه ی اعراب (لیله الهَریر) ایران شکست خورد. به دلیل حمایت قاطعانه نهضت جعفریه از شیعیان پاکستان و انقلاب اسلامی ایران، این حزب و حامیان آن همواره هدف اصلی فرقه گرایان و عاملان آنها بودهاند .علیرغم اینکه ضیاءالحق اولیّن زمامداری بود که پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و نظام انقلابی ایران را به رسمیت شناخت، اما به تبع تشدید برخوردهای فرقهای، نقش سیاسی شیعیان در دولت ضیاالحق کاهش یافت و زمینه گرایش او به صف مخالفین انقلاب اسلامی هموار شد.

دیدگاهتان را بنویسید