حرکت جوهری در حکمت متعالیه (به زبان ساده)

حقيقت اين است كه اگر كسى به متون روايى و تاريخ اسلام رجوع كند، به راحتى خواهد فهميد كه همان طور كه نماز و روزه به دورانى خاص اختصاص ندارند، دستور پوشش نيز چنين است و ادعاى عصرى بودن آن، بى دليل و غيركارشناسانه است زيرا در اين آيه، يكى از علت هاى وجوب حجاب اين گونه بيان شده كه زن بى حجاب (مانند كنيزان در آن زمان)، در معرض مزاحمت و هتك حيثيت قرار دارد و در مقابل، زن وقتى با پوشش مناسب و با وقار از خانه بيرون مى رود، فاسدان، مزاحمان و بيماردلان، جرأت هتك آبروى چنين فردى را كه داراى حريم است، پيدا نمى كنند و در واقع، وى را طعمه اى مناسب، براى شكار خود نمى بينند.

وی ادامه داد: همانند برده داری که در زمان صدر اسلام رواج داشت و اشکالی بر آن متصور نبود اما امروز اگر کسی بخواهد برده خرید و فروش کند، قباحت دارد و محکوم می شود. احتمالاً پدر دکارت از او انتظار ورود به پارلمان را داشت، اما حداقل سن برای انجام این کار 27 سال بود و دکارت در آن زمان تنها 20 سال داشت. گرچه هر تلاشی به نتیجه مورد نظر منتهی نمیشود و دلیل آن اختلافاتی است که در آرا فلاسفه وجود دارد. حبیبی با بیان اینکه یکی از وظایف فلاسفه اسلامی تبیین مبانی اسلامی در حوزه عقیده است، گفت: ابن سینا در پایان کتاب الهیات شفا، به برخی از احکام هم پرداخته از جمله ربا، قمار، خانواده و…

این استاد دانشگاه تصریح کرد: فلسفه اسلامی میتواند به حل مسائل اسلام کمک کند، به عنوان مثال ابن سینا در رابطه با معاد بحثهای مفصلی دارد، هرچند که به گفته وی من به معاد عقلی معتقدم و نه به معاد جسمانی و… وی عنوان کرد: آگاهی به اصطلاحات دین و فلسفه باعث میشود که ما وقتی سخن از دین میگوئیم متوجه باشیم که دین با چه معنایی مد نظر ماست و دین را با کدام یک از اصطلاحات آن مورد بحث قرار میدهیم. یا وقتی از فلسفه سخن میگوئیم و میخواهیم رابطه آن را با دین بشناسیم، متوجه باشیم که فلسفه با کدام معنا منظور ماست.

این که فلسفه دانش است و فیلسوف دوستدار آن. اما ابنسینا حتی در رسالههای پزشکی نیز یک فیلسوف پزشک است، نه یک پزشک محض. بوعلی که برای بیش از هزار سال بزرگترین فیلسوف مسلمان و از نامآورترین دانشمندان ایرانی تلقی میشود، تنها پنجاه و هفت سال زندگی کرد و بخش قابل توجهی از زندگیاش خانه به دوش بود. او مهمترین نماینده سنتی است که امروز فلسفه اسلامی خوانده میشود، جریانی تا حدودی حاشیهای در کنار کثیری از نحلهها و جریانها و فرقهها و مکاتب کلامی، عرفانی، فقهی و در مباحثه و منازعه دایمی با آنها برای بقا. تا الان این سوال رو از خودتون پرسیدین که فلسفه ازدواج چیست؟

سپس به اختلاف میان این دو پرداخت و گفت که خدای عشق زمینی در دل فرومایگان خانه دارد و به دنبال تن و هوس است و آفرودیتۀ او محصول زن و مرد است! زیرا هرکس این کارها را می کند، در نظر خدای خالقت مکروه و ناپسند است». در اثر روزه اطمینان و آسایش برای انسان به وجود می آید، زیرا انسان درک می کند که با روزه داری با خدای جهان و آفریننده خود رابطه پیدا کرده است. برای شما از جفت خودتان همسرانی قرار داد و از جنس حیوانات نیز جفت هایی آفرید تا بر شما بیفزاید و نسل تکثیر پیدا کند.

آنچه من میخواهم بگویم، این است که شما آقایان بنشینید یک مجموعه تشکیل دهید و جمع برگزیدهای را که بیشتر میتوانند وقت بگذارند، از بین خودتان انتخاب کنید تا برنامهریزی کنند؛ مثلاً برای رشد، ترویج، تعمیق و توجیه جریان عقلی در حوزه چه کارهایی باید بکنیم. بنابر آنچه گفته شد، در یک نگاه کلی فریدریش نیچه و محمدتقی جعفری هردو برای انسان مراحلی قائل­اند و معتقدند برای رسیدن به حیات معنادار باید از سد موانع عبور کرد.

دلیر تاکید کرد: یک همدم، مونس و کسی که انسان را در شرایط مختلف درک کند و همپای هم باشند زندگی را برای آدمی لذت بخش میکند و این لذت بخشی باعث میشود که انسان در جوانی نسلهای بسیار خوبی را برای آینده تربیت کند. داستانهایی راجع به پزشکی او از قدیم مطرح بوده که بسیاری اکنون به داستانهای عامیانه بدل شده است، حتی مرحوم صبحی (فضلالله مهتدی) که زمانی در رادیو برای کودکان قصه میگفت، مجموعهای از این داستانها را با عنوان افسانههای بوعلی سینا فراهم کرده بود که برای بچهها بسیار خواندنی است.

تصویری که ما از او داریم، بیشتر به عنوان فردی خودآموخته است و بنابراین نمیتوان درباره جایگاهش در فلسفه یا حتی پزشکی، با توجه به اساتیدش سخن گفت. خود ابنسینا هم در ساختن این تصویر از خودش که فردی خودآموخته بوده، موثر است. وی افزود: حل معضلات اندیشه اسلامی، یکی از موضوعاتی است که فلسفه اسلامی تعقیب میکند که بالاترین درجه آن؛ در باب توحید است، ابن سینا در این خصوص، به تفسیر سوره توحید پرداخته و ملاصدرا نیز اقدامات فراوانی داشته است، در واقع این مبحث علاوه بر اینکه یک بحث اسلامی است، بحث فلسفی هم هست.

یکی از جهات فلسفه اسلامی، پرداختن مستقیم یا غیر مستقیم به مباحث عقلی محض بر اساس مباحث اسلامی و دیدگاههای اسلامی است. این پژوهشگر فلسفه گفت: یکی از ویژگیهای برجسته و ارزنده انسان و یکی از ممیّزات او تعقل است و نمیشود باب تعقل را مسدود کرد؛ البته باید با سعی و تلاش عقلانی از اشتباهات مباحث عقلی و فلسفی کاست. فلسفهای که با بهرهگیری از معارف اسلامی ساخته میشود، باید در مقام تأسیس، تبیین و داوری به ملاکها و موازین روش شناختی عقلی تن بسپارد. نجفقلی حبیبی، پژوهشگر فلسفه اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آنچه به عنوان فلسفه نامیده میشود، تلاشی است که فیلسوفان برای دستیابی به آن حقایق و گزارههای واقعی انجام میدهند و گاهی به آن حقایق نائل میگردند و گاهی نائل نمیشوند و گاهی دو نظر کاملاً مخالف دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، دومین مناظره مرحله کشوری نهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی که به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار میشود، با موضوع «گره خوردن حجاب با مد (حجاب استایل) با فلسفه حجاب در اسلام در تعارض است» بین دو گروه کوثر از دانشگاه الزهرا (س) به عنوان گروه موافق و گروه رمز و راز از کهگیلویه و بویراحمد به عنوان گروه مخالف برگزار شد.

او در رسالهای که به عنوان «رساله سرگذشت» معروف است و بخش عمدهای از آن از زبان خود اوست، از دوستان و همکارش یاد میکند، اما از اساتید بحث چندانی نیست. نکته دیگر اینکه ابنسینا همچون استاد معنویاش فارابی- فارابی مدتها قبل از ابنسینا میزیسته و هیچ ارتباطی میان این دو نبوده و دلیلی ندارد بگوییم که ابنسینا نزد شاگردان فارابی درس خوانده باشد- اگرچه وارث جریان نوافلاطونی تفسیر ارسطوست، اما خودش مفسر ارسطو نیست. اما در یکی از آن دو نظریه، حقیقت به دست نیامده و به جای برهان، مغالطه صورت گرفته است.

او به­سراغ سؤال دیرینه «علم مقدم است یا دین و اخلاق» می­رود و آن را سؤالی اشتباه میداند. این کارشناس مذهبی مطرح کرد: حجاب در اقوام و ملل مختلف مطرح بوده و طبق نقوش برجسته دوره مادها و مجسمه های ماقبل میلاد پوشش زنان از نظر شکلی با مردان یکسان بوده است. از این ده جلد، چهار جلد به منطق، سه جلد به طبیعیات و یک جلد به متافیزیک اختصاص دارد. فقط شفای او در چاپ قاهره ده جلد است. این کتاب نه فقط در کشورهای اسلامی، بلکه در اروپا مدتها کتاب مرجع و آموزش پزشکی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید