جنگ تحمیلی و نقش کشورهای همسایه ایران – پرسمان

در ادامه سیاست فشار به ایران، آندره گرومیکو وزیر خارجه شوروی در دیدار با کمیته هفتگانه عرب که در پی تلاش برای ایجاد آتشبس و پایان جنگ در مسکو صورت پذیرفت، ایران را به طور صریح مسئول ادامه جنگ با عراق و بحران منطقه دانست و گفت: ایران نقشههایی دارد که به موجب آن منطقه را مورد تهدید قرار میدهد. دین او تا زمان ظهور قدرت مغول ها در خراسان ادامه داشت و برخی منتظر بازگشت او بودند. با بی نظمی در سپاه ایرانی ها بوجود اومد، اعراب از این فرصت استفاده کردن و با حمله های شدید و شکافتن قلب سپاه ایرانی ها و رستم خودش رو توی آب انداخت که با شنا فرار کنه ولی فردی که اسمش “هلال بن علقمه” بود، رستم رو تعقیب کرد و توی یک فرصت مناسب اون رو کشت و بعد سرش رو سر نیزه کرد و روی بدنش رفت و فریاد زد: «به خدای کعبه من رستم را کشتم».

سامانه دفاع موشکی اس ام-6 برای هدف قرار دادن موشک های کوتاه بردی که از نزدیکی ساحل شلیک شده اند، استفاده خواهد شد. صرف نظر از سردرگمی ناگزیر ناشی از اعلام «سیاستگذاری از طریق توییت»، این پیام ترامپ را می توان تلاشی برای احیای بازدارندگی از طریق یادآوری توانایی های قابل توجه نیروی دریایی ایالات متحده به ایران قلمداد کرد. در چارچوب دکترین کارتر، ایالات متحده متعهد شد از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در برابر تهدید ایران یا هر کشور دیگری دفاع کند و نیروی واکنش سریع آمریکا برای دفاع از کشورهای مزبور در منطقه خلیج فارس مستقر شد. «سعید خطیبزاده» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ۲۸ دی ماه در واکنش به تحولات اخیر مرتبط با یمن اظهار داشت: محاصره و حملات نظامی راه حل بحران یمن نیست و اینگونه اقدامات به افزایش دامنه تنش در منطقه میانجامد.ایران همواره از ابتکار راه حل سیاسی مبتنی بر پایان پذیرفتن محاصره مردم این کشور، پایان جنگ، عدم مداخله در امور داخلی یمن و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشور حمایت کرده و بر جلوگیری از تشدید فاجعه انسانی در این کشور تاکید میکند. عراق تنها کشوری از بلوک شرق بود که به موشک اسکادبی مجهز شد.

بنابراین تمام توان را براى جلوگیرى از این امر به کار بردند.در نوامبر 1983م نیز بین هزار تا هزار و دویست مشاور نظامی شوروی به عراق برگشتند و 400 دستگاه تانکتی55 و 250 دستگاه تانک تی 12 به عراق داده شد و مقادیر عظیمی موشک گراد، فراگ 7،سام 9 و اسکادبی نیز قرار بود به عراق تحویل داده شود. از سال ۲۰۱۱، ایران بارها حملاتِ موسوم به دیداس (DDoS) را ترتیب داده و با ارسالِ حجمِ عظیمی از ترافیکِ اینترنت سعی کرده تا وبسایتهای مختلفی را آفلاین کند. در همین اثنا صدام حسین طی سفر به شوروی و دیدار با میخائیل گورباچف و آندره گرومیکو از رهبران شوروی خواست نقش مستقیمی در جهت یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق ایفا کنند. این سفر نشان دهنده تداوم در روابط شوروی و عراق بود. از سوی دیگر، با گسترش روزافزون فضای مجازی، آمریکاییها بیشتر در معرض اخبار واقعی قرار گرفتهاند و زمینهسازی برای ورود به یک جنگ تمامعیار دیگر در خاورمیانه، به ویژه علیه کشوری مانند ایران، به آسانیِ مقدمهچینی برای جنگ عراق نخواهد بود. از سوی دیگر، با روی کارآمدن صدام حسین ، و کناره گیری حسن البکر از ریاست جمهوری عراق در ۲۵ تیر ۱۳۵۸/ ۱۶ ژوئیه ۱۹۷۹، فعالیتهای دولت بعث در خوزستان و کردستان افزایش یافت و گروهها و جریانات سیاسی وابسته به عراق سازماندهی شدند و تشکیلات خود را به داخل ایران منتقل کردند.

دولت بحرین خیلی دوست دارد زبان فارسی را نادیده بگیرد و حتی مانع فعالیت مدارس ایرانی و فارسیزبان شده است. جانشین ولزلی ضمن امیدواری نسبت به حضور مثبت و مؤثر اوزلی در جریان صلح ایران و روسیه، تأکید کرده بود که «مسئلة درخواست ایران از روسیه برای استرداد برخی از ایالات مورد اشاره از طریق خرید آنها(6) امری مربوط به مناسبات آن دو کشور است و ربطی به انگلستان ندارد.» سپس ابراز امیدواری کرده بود که «توقف جریان یارانهای که پرداخت آن را در خلال جنگ تعهد کرده بودیم، برمبنای شرایط جدید درک شود و شما مراقب خواهید بود که زمینة تعهد دوبارهای برای پرداخت آن را فراهم نکنید» ( FO. از سوی دیگر سیاست خارجی درهای باز ایران که از آغاز سال 1985م به دنبال موقعیت سخت نظامی شروع شده و پس از شکست عملیات بدر در اسفند1363 ه.ش شدت یافته بود درتمام طول سال ادامه داشت و به نزدیکی ایران به بسیاری از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و بهبود روابط با کشورهای اروپایی مثل فرانسه، آلمان و انگلستان، منجر گردید.روسها نگران نادیده گرفتن نقش منطقهای خود از سوی ایالات متحده و پایان جنگ با ابتکار غرب بودند و رهبران عراق نیز خود را قربانی احتمالی توافقات ایران و کشورهای غربی و منطقهای میدیدند.

دیدگاهتان را بنویسید