تربیت فرزند پسر در اسلام – مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

وحی خدایی و دین حق مرده را زنده کرده و حیات طیبه و معنوی انسانی به او هدیه میکند و عالیترین نمونه شکوفایی (احیاء) است. عظمت گفتار او در اخلاق در این نیست که مجموعه­ای از پندها و اندرزها را در قالب­ها زیبای ادبی در ادبیات ملل مختلف بیان کرده باشد بلکه عظمت و اصالت او در تأملی است که درباره شرایط امکان عمل اخلاقی در نزد انسان بطور کلی بکار برده است، تأملی که پیش­ساخته­های ذهنی ما را مورد نقد و بررسی قرار می­دهد و ناکافی بودن انس­های روزمره را به ما خاطرنشان می­سازد.

هدف از رشته تربیت بدنی، آشنایی دانشجویان با جسم انسان در حد پزشک یار است تا آنها بتوانند به عنوان یک مربی حرفه ای در زمینه مسائل ورزشی با دانش آموزان یا ورزشکاران کار کنند. آن ها تشنه هر گونه تعریف شما در باب مسائل زندگی خود هستند . فرمود: نه بلكه از پدران مسلمانشان كه هيچ چيز از فرائض مذهبي را به آنان نميآموزند و اگر خود فرزندان پارهاي از مسائل ديني را فرا گيرند آنها را باز ميدارند و تنها به اين قانع هستند كه فرزندانشان متاع ناچيزي از دنيا بدست آورند، من از اين قبيل پدران بري هستم و آنان نيز از من بيزارند.

اين کودکان را بايد به گروههايي که توانايي پذيرش آنها را دارند ، هدايت نمود، نه گروههاي برتري که موجب احساس ضعف کودک مي گردند . منظور ما از فرزندان موفق، فرزندانی می باشند که در همه جنبه های مربوط به زندگی پیشرفت خواهند کرد نه فقط جنبه اقتصادی. در گرایش رشد حرکتی دانشجویان امکان ارزیابی شاخصهای رشد انسانها در طول زندگی را خواهند داشت. گرایش رفتار حرکتی نیز از نظر سابقه و قدمت دست کمی از گرایش فیزیولوژی ورزشی ندارد و یکی از زیرشاخههای پر سابقه در علوم ورزشی محسوب میشود. گذشته از آن برای یافتن استعدادهای ورزشی باید حتما بر مباحث مطرح شده در علوم ورزشی و رفتار حرکتی اشراف کامل داشت.

دانشجویان فارغالتحصیل از شاخه رفتار حرکتی و گرایش رشد حرکتی نیز از این امکان برخوردار خواهند بود تا در کلینیکهای مخصوص درمان اختلالات رشد به عنوان دستیار به فعالیت بپردازند. در واقع میتوان گفت که هدف اصلی از تحصیل دانشجویان در رشتهی پزشکی مقابله با بیماریهایی نظیر نارسایی قلبی یا مرض قند و آسیب مفاصل و درمان آنها است. با توجه به پیشرفت رشته تربیت بدنی طی سالهای اخیر و گستردهتر شدن مفاهیم موجود در آن، شاید بتوان بتوان به نوعی این رشته را به عنوان یک مکمل برای رشته پزشکی قلمداد کرد.

تا جایی که در کشورهای توسعه یافته کارشناسان فیزیولوژی ورزشی به عنوان همکاران تیمهای پزشکی در مراکز درمانی گوناگون به فعالیت مشغول هستند و همواره در کنار تیمهای ورزشی از رشتههای مختلف حضور دارند. داوطلبان کنکور همواره تمایل دارند که رشته ای را انتخاب کنند که بازار کار خوبی دارد و همچنین جایگاه اجتماعی بالایی نیز دارد. ضروری است که فعالیتهای سازنده تربیتی بر مداری متمرکز شود که جایگاه ویژهای در وجود انسان داشته باشد و با تحول و تغییر آن جابجایی عظیمی در شخصیت او رخ دهد. مثلاً میتوان به مجموعهی طرحها، برنامهها و فعالیتهای مرتبط با تحقق اهداف هنری،« تربیت هنری» نام داد و به مجموعهی طرحها، برنامهها و فعالیتهای مرتبط با تحقق اهداف دینی و اخلاقی «تربیت دینی و اخلاقی» اطلاق نمود.

در واقع با تحصیل در این گرایش میتوان نیازهای ویژهی افراد معلول را شناخت و برای آنها فعالیتهای حرکتی و ورزشی مناسبی را طراحی یا تجویز نمود. آن دسته از کسانی که تحصیلات خود را در گرایش یادگیری و کنترل حرکتی از شاخه رفتار حرکتی به پایان رساندهاند میتوانند در کلینیکهای کار درمانی به عنوان دستیار مشغول به کار شوند. اگرچه نوع این واحدها با توجه به نوع رشته و گرایش تحصیلی انتخابی متفاوت خواهد بود، اما در حالت کلی به 6 واحد درس پایه، 14 واحد درس تخصصی، 6 واحد درس انتخابی و 6 واحد پایان نامه تقسیم میشود.

فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی می توانند بعد از پایان تحصیلات در مدارس و یا مراکز آموزشی مانند سازمان های دولتی، فدراسیون های ورزشی و… نخست از معنی و مفهوم تربیت سخن به میان میآید. فردیت رابطه ای ناگسستنی با مسئولیت دارد و مسئولیت صرفا در بستر فردیت معنا و مفهوم می یابد. دانش آموزان کدام رشته تحصیلی می توانند رشته تربیت بدنی را در دانشگاه بگذرانند؟ شما می توانید در مورد تربیت فمینیستی پسران نیز در ستاره بخوانید. این رشتهی تحصیلی همچنین در زمینهی توانبخشی و بهینهسازی جسمی و روانی افراد جامعه نیز نقش مهمی بر عهده دارد.

افزون بر آن که افراد علاقهمند میتوانند در شاخهی فیزیولوژی ورزشی با معلوماتی در زمینهی تغذیه ورزشی نیز آشنا شوند. این شاخهی مهم از علوم ورزشی خود به سه گرایش مختلف به نامهای یادگیری و کنترل حرکتی، رشد حرکتی و آموزش تربیت بدنی دستهبندی میشود. میتوان این شاخه از علوم ورزشی را به عنوان پایه و اساس علم تمرین قلمداد کرد. در ادامهی متن پیش رو به هر کدام از این گرایشها که اکنون خود به عنوان یک رشته در مقطع کارشناسی ارشد شناخته میشوند به شکل جداگانهای خواهیم پرداخت.

البته زمزمههایی شنیده میشود مبنی بر آن که شاید امکان دریافت مجوز برای دادن مشاورههای ورزشی در زمینههای سلامت و ورزش برای دانش آموختگان این رشته در مقطع کارشناسی ارشد فراهم شود. در دوره دکتری نیز همان رشته ها و گرایش هایی که در کارشناسی ارشد بودند، وجود خواهند داشت؛ اما پذیرش در هر سال به شرایط دانشکده و گروه آن رشته بستگی دارد. افرادی که علاقه مند به تحصیل در این رشته هستند می توانند با این رشته را تا مقطع دکتری ادامه دهند.

پیدایش جهان هستی نیز بر مبنای قانون تحول طبیعی و تنازع بقا صورت پذیرفته است که این سیر تحول همچنان ادامه می یابد. مسلما در کشور ما کاربردهای رشته فیزیولوژی ورزشی در جامعه در حد کشورهای پیشرفتهی جهان نیست. میل به پاکی و صفا در کودکان امری است که در همه جای جهان می توان از آن سراغ گرفت . پسران بیشتر به دنبال رهبری کردن و اینگونه فعالیت ها هستند و به فرزندتان در ارتباط برقرار کردن با کودکان هم سن و سال خود کمک کنید و به او یاد دهید تا اسباب بازی های خود را با سایر کودکان به اشتراک بگذارد و او را ترغیب به بازی کردن با دیگران کنید.

مدرسه نیز جزء کوچکی از اجتماع و در بطن آن قرار دارد و تلاش میکند تا کودکان را اجتماعی بارآورد. این تحقیق که به مدت بیست سال در یکی از دانشگاههای ایالات متحده انجام شد، تاثیر آموزش مهارتهای اجتماعی در سالهای پیش از دبستان را بسیار بااهمیت اعلام میکند. کاربرد این رشته در آموزش و پرورش و همچنین بهداشت فردی و اجتماعی نیز بسیار زیادی است. در عمل این رشتهی تحصیلی اگر با آموزش مناسب همراه باشد دانشجویان را در حد یک پزشکیار با جسم انسان و خصوصیات مختلف آن آشنا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید