تاریخچه ای از تقابل ناوهای ایرانی و آمریکایی در خلیجفارس – خبرگزاری مهر

با توجه به تبلیغاتی که در این زمینه از سوی رسانههای منطقهای و غربی صورت میگرفت نخست وزیر پاکستان طی یک مصاحبه ضمن تأکید بر بیطرفی کشورش در جنگ ایران و عراق، ایفای نقش پاکستان در خلیج فارس در قبال دریافت تسهیلات از ایالات متحده را تکذیب کرد و اعلام کرد پاکستان به هیچ وجه در جنگ خلیج فارس دخالت نخواهد کرد.در این شرایط، علیرغم فشارهای موجود، دولت پاکستان تصمیم به حفظ و گسترش روابطش با جمهوری اسلامی ایران گرفت. ضیاءالحق در دیدار با آقای ولایتی پیشنهاد کرد ایران به طور جدی و با دقت بیشتری قطعنامه 598 را که تا حدی خواستههای جمهوری اسلامی ایران را نیز مورد توجه قرار داده، مورد بررسی قرار دهد. با وجود اینکه پیوستن به جناح کشورهای مخالف با ایران ممکن بود برای پاکستان، امتیازات فراوانی را به ارمغان داشته باشد اما دولتمردان پاکستانی کاملاً به اهمیت استراتژیک روابطشان با ایران واقف بودند. اما ایران برای استفاده موثر از موشک های بالستیک خود باید تجهیزات مورد نیاز برای تکمیل زنجیره مهم جمع آوری اطلاعات، جستجو و تجسس (آی آر اس) را در اختیار داشته باشد تا اینکه به طور لحظه ای به موقعیت جغرافیایی گروه ناوگان رزمی نیروی دریایی آمریکا دست پیدا کند. چرا سازمان های بین المللی خیانتکارشماره یک سکوت کرده اند؟

در حالی که برخی از گروههای عراقی از جمله دولت کنونی، به سمت ریاض متمایل شده اند، بسیاری از گروههای مسلح قدرتمند شیعه و جناحهای مقاومت از جمله گردان های حزبالله، از تهران حمایت میکنند. تصرف سلیمانیه ، ضمن آنکه گامی برای تسخیر کرکوک بود، برای برخی مقاصد، از جمله کمک به معارضان کُرد در افزایش فشار بر حکومت عراق ، هدفی استراتژیک تلقی می شد. ۴. رفتار مردم افغانستان در مقابل طالبان نشان می دهد مردم افغانستان از جنگ خسته اند و تاب ایستادن در مقابل اسلام طالبانی با روحیه پشتونوالی را ندارند، لذا به نظر می رسد ورود ایران به جنگ در افغانستان و کمک به احمد مسعود، حتی به مصلحت مردم افغانستان نیست. در واقع، این اقدام پاکستان را از سه جهت در محاصره کشورهای مخالف قرار میداد. ◄ نقض حقوق بشر: یک سناریوی کاملاً تخیلی دیگر میتواند توسل آمریکاییها به دستآویز حقوق بشری برای توجیه اقدام نظامی علیه ایران باشد. سیوکوف در پاسخ به سؤالی درباره احتمال وقوع جنگ میان ایران و رژیم صهیونیستی، با بیان اینکه احتمال آغاز جنگ از طرف تلآویو علیه ایران کم است و اسرائیل طبق ارزیابیها بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلاهک هستهای در اختیار دارد، گفت: «ایران موشکهای میانبرد و تسلیحاتی متعارف در اختیار دارد که از دقت بالایی در نقطهزنی برخوردار هستند که این هنگام شلیک موشک بهسمت پایگاههای امریکا نمایان شد».

این امر موقعیت منحصر به فردی برای ایران به وجود آورد تا از این موضع علیه ایالات متحده بهرهبرداری کند. دولت ایالات متحده پس از آگاهی از این موضوع، تمام کمکهای اقتصادی و نظامی خود به ارزش 2/4 میلیارد دلار را به پاکستان به حالت تعلیق درآورد . این استراتژی تا حد زیادی جواب داد و دولت پاکستان عملاً موفق شد تا سالهای پایانی جنگ، روابط نزدیکش را همزمان با کشورهای عرب منطقه، ایران و نیز ایالات متحده حفظ کند. ازاینرو حامیان منطقهای و فرامنطقهای عراق، تمام امکاناتشان را برای کمک به رژیم صدام به کارگرفتند. آنها با توجه به تحولات منطقهای و جهانی و نیز تعاملاتی که با کشورهای منطقه و فرامنطقه داشتند و نیز با توجه به تحولات داخلی و تهدیدات پیرامونی، به موضعگیری در قبال این جنگ پرداختند. دولتمردان پاکستانی در قبال این جنگ، دیپلماسی متعارضی را در پیش گرفتند. از سوی دیگر برخلاف کشورهایی چون عربستان و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، پاکستان دارای مرزهای زمینی طولانی با ایران بود و اگر روابطش با جمهوری اسلامی ایران دچار چالش میشد با توجه به نفوذی که جمهوری اسلامی ایران در بین گروههای شیعی این کشور داشت ممکن بود بحران داخلی گریبان این کشور را بگیرد. کاملا محتمل است که هرج و مرج و جنگ داخلی بار دیگر به افغانستان بازگردد.

روابط عمومی وزارت کشور درباره حواشی ملک رحمانی فضلی، وزیر دولت روحانی اطلاعیهای منتشر کرد.پیرو انتشار مطالبی درباره ملک سازمانی وزیر کشور سابق، روابط عمومی این وزارتخانه اعلام کرد: به اطلاع می رساند که ملک مذکور در اختیار وزارت کشور قرار گرفته است. پس این پرسش مطرح می شود که مقصود نهایی آمریکا و اسراییل از طرح مساله انرژی اتمی چیست ؟ پس از شروع جنگ هم ترس از گسترش آن و به ویژه هراس حکومتهای عرب میانه رو از حملات ایران به تأسیسات نفتی آنها در خلیج فارس، مانع ابراز حمایت آشکار این کشورها از عراق می شد. در آن زمان، دو جزیره بوبیان و وربه با توجه به اهمیت استراتژیکشان برای بغداد بسیار مهم بودند و کویتی ها برای مصالحه در این زمینه زیر فشار قرار داشتند. این مین ها ساخت شرکت «والسلا» بود که 50 درصد آن تحت مالکیت شرکت فیات، گروه صنعتی بزرگ ایتالیا و تحت کنترل جیانی آنیلی 72 ساله بود که امروزه نیز به عنوان پادشاه بدون تاج و تخت ایتالیا معروف است. دست کم سه نفر از خدمه ایرانی کشتی هم در جریان حمله هلیکوپترهای آمریکایی و توقیف آن شهید شدند اما علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه وقت ایران، در نامهای به دبیر کل سازمان ملل اتهام مینگذاری را رد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید