امام خمینی (س) – اهمیت و ضرورت تربیت

کتاب قدرت والدین یکی از بهترین کتاب های یادگیری و تربیتی کودک و نوجوان است و به والدین میآموزد که چگونه در عین قدرتمند بودن با فرزند خود رابطه دوستانه و صمیمانهای برقرار کنند. تماشای برنامه تلویزیونی، انجام بازی یا شرکت در هر فعالیت های تفریحی همراه با نوجوان باعث ایجاد مهر و محبت متقابل بین فرزند و والدین میشود. تشویق کودک پس از اتمام وظایف و تکالیفش ( هرچقدر هم کار کودک کوچک باشد) باعث افزایش عزت نفس در کودک میشود؛ فرصت دادن به کودک برای انجام کارها بهصورت مستقل باعث میشود، کودک احساس توانمندی و قدرت بیشتری کند.

اینکه پدر یک حرفی بزند و مادر چیز دیگری بگوید فقط باعث سردرگمی کودک می شود و نمی فهمد قانون خانه چیست. دختران برای مادر شدن و بچهدار شدن آماده میشوند و پسران برای انجام وظایف سنگین اجتماعی آمادگی مییابند. مشاهدات نشان داده است که دخترها اجتماعی تر از پسرها هستند. نه گفتن و نه شنیدن مهارتی است که باید از زمان کودکی آموزش داده شود و این کتاب همه چیز درباره نه گفتن به کودک را به شما آموزش میدهد. در این مقاله از مشاوره باما به 9 نکته اساسی که والدین در تربیت کودک و فرزندان خود باید مورد توجه قرار دهند می پردازیم.

به نظر میرسد نوجوانان در مقایسه با بچههای کوچکتر، کمتر به توجه پدر و مادر خود نیاز دارند. بدان سان که همین معنا و لوازم معنایی نهفته در آن، در موضوع تربیت فرزندان از سوی پدر و مادر نیز لحاظ شده است. شما به عنوان پدر یا مادر فرزند خود هرگز نباید به این رفتارها دامن بزنید، بلکه باید سعی کنید با آرامش و واکنش منطقی کودک خود را کنترل کنید. کودکان وقتی خود را از دریچهی چشم پدر و مادر میبینند، درک و شناخت بهتری نسبت به دنیای پیرامون پیدا میکنند.

در ابتدای کارگاه های فرزندپروری بسیاری از پدر و مادر ها این انتظار را دارند که با شرکت کردن در این کارگاه تمام مشکلاتی که بین والدین و فرزندان وجود دارد یک شبه حل شود بطوریکه دیگر نیازی به هیچ کارگاه یا آموزشی نباشد. اغلب، بهسختی موقعیتی پیش میآید که پدر و مادر در کنار فرزندان خود به صرف غذا بپردازند. هنگام نماز، پدر و مادر هر دو باید به نماز بایستند.

پدر مادرهایی که الان فرزند دارند و می خواهند فرزندانی موفق را تربیت کنند. یکی ار کاربردیترین کتاب های روانشناسی کودک است که با زبانی ساده، تکنیکها و مهارتهای برخورد با کودکان ناآرام را به والدین میآموزد. نویسنده در کتاب والد متفکر، کودک متفکر به شما میآموزد که در مقابل این رفتارهای زننده باید چه واکنشی از خود نشان دهید تا این عادات و رفتارها را از سر کودک خود خارج کنید. این روش بسیار غلط است و نویسنده در کتاب چگونه به کودک خود نه بگوییم به شما میآموزد که چطور در برابر برخی خواستههای نامعقول کودک خود به صورت قاطعانه «نه» بگویید.

برخی کودکان بسیار بد قلق هستند و به زبان عامیانه به هیچ صراطی مستقیم نمیشوند. وجود، به بیانی که گذشت، در حقیقت از هرگونه رنگ و روی قدسی و ملکوتی، و از هر نگرش الهی و ربانی تھی و بی بهره است، و هرگونه تفسیر و برداشتی از جهان هستی به منزله آفریده آفریدگاری متعال بی معنا و مهمل می نماید. از سوی دیگر، برخلاف اگزیستنسیالیسم که به دو صورت الحادی و الهی قابل طبقه بندی بود، انسان مداری تنها یک رویکرد دارد که همان جنبة الحادی و سکولار است. با پاداش سخاوتمند باشید – عشق، آغوش و تعارف شما می تواند معجزه کند و اغلب به اندازه کافی پاداش دارد.

به بچه های خود بگویید که همه اشتباه می کنند و شما هنوز هم آنها را دوست دارید، حتی اگر رفتار آنها را دوست نداشته باشید. هر نهاد جدید با رشد و توسعه خود ، سعی كرده است كاركردهای نهادهای قبل از خود را به نحوی تحت الشعاع قرار دهد و از متن به حاشیه براند ، ولی دید امروز دنیا به خانواده ، «دید به مركز تربیت» است؛ و اتفاقاً امروز شاهدیم جوامعی كه در دهه های گذشته با ایجاد مراكز نگهداری كودك بسیار پیشرفته ، تخصصی و لوكس، فرزندان را از دامن خانواده جدا كردند، اکنون با دادن امتیازات گوناگون به والدین آنها را تشویق به ماندن در خانه و در كنار فرزندان، به ویژه در هنگام تولد می كنند.از منظر تربیت اسلامی اگر خانواده نباشد، دین هم نیست.

عالی بود، و بسیار روان و کامل توضیح دادید. این کتاب همه آنچه که باید درباره نحوه برقراری ارتباط دوستانه با فرزند و پرورش عادات مثبت در او بدانید را به شما توضیح میدهد. باید بدانید بچهها، در دنیا چیزی مهمتر از حضور در کنار والدین و مورد توجه و محبت آنها قرار گرفتن ندارند. باید توجه داشت که نصیحت گوئی بیش از حد برای جوانان، آن هم در حضور دیگران میتواند شخصیت آنان را سرکوب و خدشهدار نماید مولای (ع) میفرمایند: «نصیحت گفتن فردی در حضور دیگران کوبیدن شخصیت او میباشد.» (40) بنابراین والدین باید به این امر آگاهی داشته باشند که هر گونه دلسوزی نا آگاهانه که در چهره ملامت کردن و نصیحت گوئی برای تربیت جوانان ابراز گردد، نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه رابطه والدین و جوان را مکدر خواهد نمود.

ابوطلحه پس از شنیدن این آیه آمد خدمت پیامبر(ص) و عرض کرد میدانی که محبوبترین اموال من همین باغ است و من میخواهم آن را در راه خدا انفاق کنم، پیامبر فرمود: آفرین بر تو! و اگر در تحت تأثیر مربی و معلمی واقع نشود، پس از رسیدن بحد رشد و بلوغ یک حیوان عجیب و غریبی شود که در هر یک از شئون مذکوره گوی سبقت از سایر حیوانات و شیاطین ببرد، و از همه قویتر و کاملتر در مقام حیوانیت و شیطنت شود. با توجه به مطالعه ای که انجام شد یکی از بهترین متخصصین کودکان فعالیت های زیر را برای حمایت از رشد اولیه کودک توصیه می کند به حداکثر رساندن پاسخ عاشقانه و استرس، صحبت کردن، خواندن و حرکات، با استفاده از بازی های عددی و ریتمی، توانمندسازی و تشویق به یادگیری سه بعدی و ایجاد علاقه به یادگیری در کودکان.

حضرت علی (ع) میفرمایند: «آنچه را فرد در کودکی میآموزد، مانند نقشی است که روی سنگ حک میشود.» (18) یا اینکه میفرمایند: «قلب کودک مانند زمین خالی است که هر بذری را در آن بریزند، رشد خواهد کرد» (19) اذان و اقامه که در بدو تولد در گوش نوزاد طنین انداز میشود، در واقع عصارهای از آموزههای دینی- الهی است که در ضمیر ناخودآگاه او تأثیر خواهد داشت؛ لذا بر انجام این کار بسیار تأکید شده است.

متاسفانه در صد بسیار زیادی از والدین امروزی توجه خود را فقط و یا بهتر است بگویم بیشتر توجه خود را به کلاس های فوق برنامه همچون آموزش زبان قرار داده اند که صد البته یادگیری این مهارت ها لازم و ضروری است. اعمال مقررات به کودکان کمک میکند، انتظاراتی که والدین از آنها دارند را بهتر دریابند و کنترل بر رفتار خود را تقویت کنند. البته ممکن است حین دیدن فیلم های دوره تمرکزتان را از دست بدهید پس بهتر است حین دیدن فیلم ها موبایل و تکنولوژی را کنار بذارید.

شما پس از اینکه تحصیلات خود را در این رشته به پایان رساندید می توانید به عنوان مربی پیش دبستانی یا مربی مهد کودک کار خود را شروع کنید. اما تمام اینها منوط بر آن است که بتوانید رابطه صمیمانهای با فرزند خود برقرار کنید. کاری که شاید کمترین آمادگی برای انجام آن را داشته باشید. برای همین همیشه در ابتدای همه کارگاه های فرزندپروری و تربیت فرزند ( همچنین در کارگاه های دیگر همچون مهارت حل تعارض، مهارت همسرداری موفق و غیره) این نکته را یادآور می شوم که مراقب افکار خودتان باشید تا در طول برگزاری کارگاه تمرکز شما را برهم نزند.

دیدگاهتان را بنویسید