آیا مقدمات جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟

در این زمان ، با فرسایشی شدن جنگ ، عراق اقدام به دریافت تجهیزات پیشرفته جدید از هر دو بلوک شرق و غرب کرد و به این ترتیب ، با گسترش سازماندهی نظامی خود، استفاده از سلاحهای شیمیایی و حمله به شهرها و بندرها و نیز مراکز صدور نفت ایران در خلیج فارس را به شکل بی سابقه ای آغاز کرد (محسن رشید، ص ۵۶ ـ۵۷؛ برای آگاهی از حمایتهای سیاسی ، نظامی و اقتصادی کشورهای قدرتمند از عراق در طول جنگ با ایران رجوع کنید به خالوزاده ، ص ۴۶۱ـ۵۱۷).در نیمه دوم ۱۳۶۴ ش و نیز در ۱۳۶۵ ش ، دامنه عملیات نیروهای جمهوری اسلامی ایران افزایش چشمگیر یافت . در ۲۱ خرداد ۱۳۶۰، فرماندهی کل قوا، به یکی از امرای ارتش ، ولی اللّه فلاحی ، سپرده شد (رجوع کنید به امام خمینی ، ج ۸، ص ۴۶۱ـ۴۶۲) و به دنبال آن راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد و مقدمات همکاری جدّی نیروهای نظامی (ارتش و سپاه پاسداران ) و نیز حضور گسترده نیروهای مردمی فراهم شد.

» نظرخواهی به عنوان رفراندوم حرفهای برگزار نشد که زیر نظر سازمان ملل باشد. روز 29 مرداد 1367 از سوی سازمان ملل آتش بس اعلام شد و به تدریج آتش جنگ در جبههها خاموش گردید. پس از حادثه بریجتون مینگذاریها ادامه پیدا کرد اما ایالات متحده بر خلاف تصور ایران پس از برخورد ناوچه ساموئل بیرابرتز با مین ایرانی تصمیم به واکنش گرفت. ارتش عراق به طور فزاینده امکانات و تواناییهای خود را به کار گرفت تا از پیشروی نیروهای ایرانی جلوگیری کند. این عملیات به لحاظ وسعت ، میزان نیروهای شرکت کننده و سرعت عمل آنها در تأمین اهداف و نتایج بسیار چشمگیر بود (درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۵۵). برای بازپس گیری فاو، نیروهای عراقی در خط فاو تجمع کرده بودند (درودیان ، ۱۳۶۶ ش ، ص ۱۳). تنها دو روز پیش از آن و در روزهای ۲۸ و ۲۹ فروردین، عراق برای بازپسگیری شبه جزیره فاو شروع به بمباران شیمیایی و بهکارگیری آتش بسیار سنگین توپخانه علیه مواضع ایران نموده بود. با این عملیات و عملیات بدر، که یک سال بعد در ۱۱ اسفند ۱۳۶۳ در محدوده هورالهویزه انجام شد، نیروهای سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران توانستند مواضع خود را در منطقه عملیاتی هور تثبیت کنند.

جنگ با شدت بیشتری تا پانزده روز ادامه یافت و در روز پانزدهم نیروهای عملیاتی توانستند خطوط دفاعی به دست آمده را تثبیت نمایند. درسهایی که مردم آمریکا از جنگ عراق گرفتهاند متقاعد کردن آنها به اقدام نظامی علیه ایران را بسیار دشوار میکند.با این حال، درسهایی که مردم آمریکا از سیاستهای دولتشان، از جمله جنگ ادعایی با تروریسم، پس از ۱۱ سپتامبر گرفتهاند و همچنین افشای دروغهای دولت بوش درباره جنگ عراق میتواند متقابلاً نقش مهمی در شکلدهی افکار عمومی این کشور در قبال هرگونه جنگی علیه ایران ایفا نماید. درست عکس آنچه که فرماندهان آمریکایی تمایل داشتند ایران برگزیند، چراکه با توجه به تجهیزات و فناوریهای نظامی دو کشور، یک نبرد کلاسیک تنها به ضرر ایران پایان مییافت. این امر به نوبه خود می توانست یک تهدید نظامی ـ سیاسی نیز برای حکومت بغداد در پی داشته باشد. در این میان ، برخی مقاماتِ مسئول ، به ویژه رئیس جمهور وقت ، که راه حل نظامی را ناموفق می دانستند، عملاً کار را متوقف کردند. در یک دهه گذشته همواره ناوهای هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس حضور داشتهاند و طولانیترین غیبت این ناوها مربوط به سال 1397 است که طی آن پس از خروج ناو تئودور روزولت در 29 فروردین سال 97 از خلیج فارس، تا دی ماه همان سال هیچ ناو هواپیمابری به خلیج فارس اعزام نشد تا اینکه در اول دیماه سال 97 ناو هواپیمابر جان سی استینس همزمان با رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس وارد این منطقه شد.

از سوی دیگر، با تحکیم قدرت روحانیون در ایران و به دنبال کاهش مخالفتهای داخلی و احیای ارتش ایران پس از تحمل ضربات شدید اولیه، شدت این تهدیدها می توانست بیشتر شود و با تقویت ارتش این کشور دامنه آن گسترش یابد. در ابتدای این عملیات ، خطوط پدافندی ارتش عراق در منطقه تصرف شد و نیروهای عراقی به محاصره در آمدند («ارزیابی عملیات والفجر ۸»، ۱۳۶۴ ش ). عراق ، برای مقابله ، از سلاحهای شیمیایی استفاده کرد ولی سرانجام ، با هجوم نیروهای ایرانی از سه محور اصلی و تحمل تلفات سنگین ، مجبور به عقب نشینی شد («گزیده اسناد والفجر ۸»، ج ۵، ص ۵۰۲؛ اردستانی ، ۱۳۷۹ ش ، ص ۱۷۸ـ۱۷۹). مقاومت در خرمشهر ۲۴ روز طول کشید و عراق مجبور شد بیش از دو لشکر خود را برای تصرف این شهر به کار گیرد. تهران تایمز در این باره با اشاره به واکنشهای آشکار به جنگ اوکراین در منطقه، نوشت که چندین کشور منطقهای که به عنوان متحدان ایالات متحده تلقی میشوند، مواضعی اتخاذ کردهاند که نشان دهنده شکاف بین واشنگتن و متحدانش در منطقه است. پیشتر نیز سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران از آغاز عملیات نظامی و تشدید درگیریها در اوکراین ابراز تاسف کرده و گفته که تهران با نگرانی تحولات این کشور را دنبال میکند.

دیدگاهتان را بنویسید