، موضوع به شورایعالی امنیت ملی رفت

جناح دوم خرداد در شورایعالی امنیت ملی کشور جنگ با طالبان را بهتصویب رساند. عراق در ادامه حملات خود در ۲۴ خرداد ۱۳۶۷، در محور ماووت (جبهه شمالی ) وارد عمل شد و پس از هشت روز درگیری ، بخشی از این منطقه را از دست ایران خارج کرد (همو، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۹۷). در آغاز ۱۳۶۷ ش ، عراق با استفاده از برتری نظامی خود در جنوب و با اتکا به حمایت روانی و سیاسی و تبلیغاتی ناشی از حضور نظامی امریکا در خلیج فارس توانست روحیه لازم را برای خروج از وضع پدافندی و کسب ابتکار عمل به دست آورد و حملات گسترده ای انجام دهد (همان ، ص ۱۰۶). ارتش عراق در محورهای طلائیه و کوشک ، با پیشروی در خاک ایران ، حملات فرعی خود را آغاز کرد و با تصرف جاده اهواز به خرمشهر و بستن این جاده ، چندین پل و قسمتی از ریلهای راه آهن را تخریب کرد. تغییر موازنه ، حملات پایانی عراق و پذیرش قطعنامه ۵۹۸. سه روز پس از پذیرش رسمی قطعنامه ، ارتش عراق در ۳۱ تیر ۱۳۶۷ از دو محور شلمچه و کوشک وارد خاک ایران شد و حدود سی کیلومتر از جاده اهواز ـ خرمشهر را تصرف کرد و با استفاده از نیروهای کماندویی و زرهی از دو محور شلمچه و جاده اهواز ـ خرمشهر، خرمشهر را محاصره نمود و تا پنج کیلومتری قرارگاه کربلا پیشروی کرد.

در این عملیات ، نیروهای عراقی به پشتیبانی یک لشکر، ارتفاعاتِ قلعه آویزان را، که بر شهر مهران مسلط بود، تصرف کردند و نیروهای سازمان یاد شده ، با برخورداری از حمایت یگانهای عراق ، وارد شهر مهران شدند (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی . آنها در چند ساعت این دو شهر را تصرف و به سوی کرمانشاه حرکت کردند. مثلا سندی در آرشیو ملی بریتانیا هست درباره دستور تعطیلات مدارس ایرانی و زبان فارسی در 1950؛ یعنی دو دهه قبل از اعلام استقلال بحرین. دو ماه بعد، یک کشتی ایرانی به بهانه اینکه مشغول مین گذاری در خلیج فارس بوده است ، هدف حمله بالگردهای امریکایی قرار گرفت . با ناکامی نیروهای عراقی در پشت ارتفاعات چهارزبر، نیروهای ایرانی برای بازپس گیری مناطق اشغال شده ، عملیات مرصاد را در ۶ مرداد ۱۳۶۷ آغاز کردند. نیروهای ایران با آگاهی از جهت پیشروی آنان در منطقه حسن آباد، روی ارتفاعات چهارزِبَر خط دفاعی تشکیل دادند و با نیروهای مهاجم ، که حدود دو هزار نفر بودند، درگیر شدند (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی .

هفتم تیر و شهادت آیتالله بهشتی و 72 نفر از مسؤولان ایران، هشتم شهریور وشهادت رئیس جمهور رجایی و نخستوزیر باهنر، شهادت امامان جمعه، ترور مستمر مردم عادی از قبیل کاسب، دانشآموز، روحانی و غیره از جمله اقدامات تروریستهای داخلی تحت الحمایه دولت عراق در خلال 8 سال جنگ تحمیلی بود. ۵۶ نفر از ایرانیان در این رویایی کشته شدند. جنگ شهرها در ۸ اسفند ۱۳۶۶ با بمباران دوباره تهران شروع شد و تا ۱۱ فروردین ۱۳۶۷ ادامه داشت . در این مرحله ، عراق از موشکهای دوربرد ساخت شوروی استفاده کرد، که با سفر نخست وزیر ترکیه به دو کشور متوقف گردید، ولی به فاصله چند روز، مرحله پایانی جنگ شهرها در ۲۱ فروردین ۱۳۶۷، از طرف عراق آغاز شد و در اول اردیبهشت ۱۳۶۷ بعد از سقوط فاو، پایان یافت . اواخر ۱۳۶۶ ش و اوایل ۱۳۶۷ ش با قدرت نمایی کامل عراق در حمله به مناطق مسکونی و به اصطلاح جنگ شهرها همراه بود. سقوط فاو نشان دهنده برتری کمّی عراق از نظر نیرو و تجهیزات و نیز تغییر استراتژی آن از پدافند به آفند در پایان جنگ بود (درودیان ، ۱۳۸۰ ش الف ، ص ۷۲). در اواخر ۱۳۶۵ ش ، کویت از پنج عضو دائم شورای امنیت برای همرُوی نفتکشهای این کشور دعوت کرد (کردزمن ، ۱۹۸۸، ص ۳۰۹ـ۳۶۰؛ درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۱۷۹).

آمارهای رسمی نشان میدهد که شوروی، فرانسه و چین ـ سه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل ـ به ترتیب درصدر کشورهای صادرکننده سلاح به عراق در دهه 1360 ش. در اواخر 1363 ش، قرارگاه رمضان، به عنوان مرکز جنگهای نامنظم سپاه پاسداران در شمال عراق، با هدف اجرای عملیات در داخل خاک این کشور، تقویت کردهای معارض دولت عراق و ایجاد جبههای جدید در شمال این کشور تشکیل شد (رنجبر، 1369 ش، ص20) و از نیمه دوم 1365 ش تا پایان 1366 ش، با انجام دادن عملیات متعدد (فتح 1 تا 9 و ظفر 1 تا 7) در داخل عراق تحرک قابلتوجهی یافت (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. بیش از هر چیز، تهدیدهای مستقیم و غیرمستقیم رؤسایجمهور دو کشور به جنگ نظامی و خطونشانهای بیسابقه سردار سلیمانی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران برای شخص ترامپ در رسانههای دنیا مانند بمب صدا کرد. اصابت دو موشک کرم ابریشم به نفتکش امریکایی در بندر احمدی کویت پاسخی به اقدامات امریکا بود که در دو روز متوالی صورت گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید